İnternetin önemli teknohaber sitelerinden olan The Verge’e göre Google, TV dünyasına bomba gibi düşürmeyi hedeflediği Android TV ürününü lanse etmek üzere. Birçok büyük oyuncunun kendi uygulamasını geliştirdiği platform, Google’ın başarısız kalan Google TV ürününden farklı olarak TV setini büyük bir akıllı telefona çevirme (!) hayalinden vazgeçmiş gözüküyor. Bu anlamda Android TV’nin Apple TV, Roku ve diğer STB üreticileri gibi kendine ait, eğlenceli ve hızlı bir arayüz sunmayı hedeflediği ilk gelen bilgiler arasında.

Google’un bu konudaki yeni vizyonunu görünce nihai amacının TV üzerinde kullanımı çok daha kolay, kullanıcı dostu bir arayüz ile son kullanıcılara ulaşma olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Şirket uygulama geliştiricilere büyük TV ekranları için altında Android’in teknolojisi ve gücünü barındıran uygulamalar geliştirmelerini önermekte. 4-yollu bir uzaktan kumanda ile kontrol edilebilecek, içinde sinema, oyun ve uygulama kategorilerini barından bir arayüz ise ilk göze çarpanlar arasında.

android-tv-theverge-7_1020

Android TV’nin son kullanıcılara sunacağı bir diğer özellik sesli komut sistemi olacak gibi gözüküyor. Google’ın bu konuda uygulama geliştiricileri oldukça desteklediği alınan bilgiler arasında.

Platformu gerçek bir Google ürünü yapan özellik ise bir çok uygulama içinden kullanıcılara sunacağı öneri sistemi diyebiliriz. Google’ın buradaki hedefinin son kullanıcıların diğer STB örneklerinde olduğu gibi belirli bir uygulamayı seçip onun içinden içeriklere ulaşması gibi bir deneyim yaratmaktan öteye geçip proaktif bir yaklaşımla kullanıcılara içerik önermesi ve bunu bir çoklu ekran deneyimine dönüştürüp telefon ve tablette izlenilen içeriğin burada devam edilebilmesi (ya da tam tersi) olduğunu söylemek mümkün.

İçeriğe ulaşımın çok kolay olması için ana ekrandan en fazla 3 tıklama ile ilgili içeriğe ulaşılması hedeflenen projede Google’ın arama özelliklerindeki kuvvetli yönü de ön plana çıkartılıyor gibi gözüküyor.

android-tv-theverge-3_1020

Edinilen bilgilerin doğru olduğu varsayılırsa Google’ın Android TV’yi önümüzdeki aylarda lanse edebileceği gözükmekte. Özellikle Play Movies, Youtube, Hangouts gibi Google’ın kendi uygulamarının yanında 3.partilere ait Vevo, Netflix, Hulu, Pandora ve oyun uygulamalarının da ekran görüntülerinde yer alıyor olması lansman tarihinin yaklaştığını hissettiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

android-tv-theverge-1_1020

Sonucu her ne olursa olsun Google’ın Android TV hamlesinin daha önceki hayali olan Google TV’ye göre ayakları çok daha fazla yere basan ve başarı ihtimali daha yüksek bir çalışma olduğunu söylemek mümkün. Bakalım önümüzdeki günlerde ürünle ilgili ne gibi yeni gelişmeler yaşayacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.