Google, Chromecast ismini verdiği HDMI dongle cihaz ile akıllı telefon, tablet ve laptoplardan TV ekranlarına online video stream edebilecek yeni ürününü dün basına tanıttı. Chromecast cihazı Chrome işletim sisteminin light bir versiyonunu içermesinin yanı sıra birçok farklı cihazla da sorunsuz çalışabiliyor.  “İnsanları tüm cihazlarında aynı işletim sistemi kullanmaya zorlamak istemedik” diyen Google yetkilisi Mario Queiroz, Chromecast’in farklı platformlarda uyumlu çalışabilme özelliğini ön plana çıkarmak istediklerini dile getiriyor.

Chromecast, TV set’lerindeki HDMI portuna kolayca takılıp mobil cihazlardaki Youtube vb. uygulamalar tarafından HDMI-CEC adı verilen teknoloji sayesinde otomatik olarak bulunabiliyor. HDMI-CEC teknolojisi HDMI portlarına  TV’den dış dünyaya ve dış dünyadan TV’ye kontrol komutları gönderebilmeyi mümkün kılıyor. Kullanıcılar  HDMI-CEC protokolü sayesinde direk olarak TV ekranına bağlı olan Chromecast’i kontrol edebiliyor, Chromecast ise ilgili videoyu cloud’tan stream etmeye başlıyor bu sayede ilgili uygulama ya da mobil cihaz kapansa dahi TV ekranında izlenen videoda herhangi bir değişiklik olmuyor. Bunun yanısıra Chromecast ile ses açma kapama, playlist oluşturma gibi temel özellikler de gerçekleştirilebiliyor.

Google’ın Chromecast ürünü Android ve iOS tabanlı cihazlarla birlikte Chrome çalıştıran laptoplarda da çalışabiliyor ve Youtube, Google Play Movies, Netflix gibi uygulamalarda da kullanılabiliyor. Ayrıca videonun yanısıra müzik stream etmede de kullanabilen Chromecast, Google Play Music ve Pandora uygulamaları tarafından da destekleniyor.

Google’ın yakın vadede diğer uygulama geliştiricilerle  Chromecast SDK’ni paylaşacağı, bu sayede cihazın ciddi bir partner ekosisteminde kullanabileceği düşünülüyor. Google Play Store verilerine göre cihazın şimdiki satış fiyatı 35 USD ve yeni ya da halihazırdaki tüm Netflix üyeleri Chromecast aldıkları takdirde Netflix’in OTT servislerinden 3 ay boyunca ücretsiz yararlanabiliyorlar. Buradaki fiyat ve değer avantajı düşünüldüğünde cihazın Apple TV’ye gelecekte ciddi rakip olup olamayacağı ise merak konusu.

Share.

About Author

Comments are closed.