2014 I/O için büyük lansmanlardan biri olan Android TV, 2015 I/O’da kendine geniş bir yer ayıramadı. Keynote sunumunda az da olsa değinilen Android TV için M versiyonda yapılacak değişikliklere Android TV için yapılan oturumlarda değinildi. I/O’da açıklanan önemli başlıkları, şöyle sıralayabiliriz:

Google Cast API artık sadece screen mirroring yapmayacak.

I/O’da duyurulan yeni Remote Display özelliği ile, uygulamalar artık mobil ekranının aynısını TV ekranına yansıtmanın yanısıra, TV ekranına farklı, mobil ekrana farklı görüntü işlemesini söyleyebilecek. Bu özellik mobil uygulamaların bağımsız ekranları farklı şekilde kullanabilmesi ile yeni use-case’ler yaratacağı açıkça görülüyor.

Daha fazla Android TV Ürünü

Google I/O 2014’te açıklanan Android TV ortaklarının, Google I/O 2015’te yeni yeni ürünleri piyasaya çıkarmaya başladıkları açıklandı ki bu da bize aslında Android TV’nin ürün geliştirme döngüsünün şimdilik 1 yıl+ olduğunu göstermektedir. I/O 2015’in asıl önemli mesajı ise daha fazla Android TV ortaklığının açıklanmaması olarak görülebilir. Bu da Google’ın Android TV işinde daha kontrollü gitmek istediğini açıkça göstermektedir.

TV Uygulamaları TV Rehberine Geliyor

Android TV’de yeni bir özellik ise, Android uygulamaların TV rehberinde lineer TV kanalları ile birlikte listelenebilmesi. Google, TV rehberine internet videolarının eklenmesini ilk deneyen tabiki değil. Daha önce farklı servislerde Netflix, YouTube veya farklı uygulamaların eklendiğini görmüştük. Google, burada uygulama geliştiricilerine aynı lineer kanallar gibi, tekrar da olsa 24 saat yayın yapmalarına teşvik ediyor ve videolar arasına reklam almalarını da destekliyor. Bu özellik Android TIF (TV Input Interface)’e uygulamaların içeriklerini psuh edebilecekleri yeni bir sistem ile hayata geçiriliyor. Bu özelliği ilk hayata geçiren uygulamalar ise Vevo, Ted ve Bloomberg.

USB Playback ve Bluetooth A2DP desteği

Birçok TV ve STB’da yılalrdır olan başka bir özellik ise Android M ile Android TV’ye geliyor: USB bellek destekleme özelliği. Evet gerçekten de bu özellik Android TV’yi bambaşka bir boyuta taşıyor(!)

Son olarak Android M, Android TV’ye A2DP desteği sağlayacak. Bunun anlamı kullanıcıların Android TV ile Bluetooth headsetleri kullanarak “audio streaming” yapabilmeleri oluyor.

Özetleyecek olursak, bir yıl içinde Android TV’de hala daha kararlı hale gelme çalışmaları, pazara ürün çıkma çalışmaları ve arka bahçeyi temizleme çalışmaları ile geçmiş durumda. Yine de Android TV, Google’ın daha önceki TV denemelerinden oldukça iyi durumda ve kararlı adımlarla ilerliyor bu yüzden hiçbir zaman göz ardı edilecek bir çözüm olmamalıdır.

Share.

About Author

Comments are closed.