Geçtiğimiz günlerde Google’ın düzenlemiş olduğu I/O etkinliği içinde yine birçok sunum ve yeniliği barındıracak şekilde organize edildi. Özellikle OTT TV dünyasında heyecan verici olan Android TV ürünü de bu tanıtımlardan nasibini alanlardan.

Android TV dediğimizde hemen birçoğumuzun aklına acaba Google, Apple TV ya da Amazon Fire TV gibi bir set top box (STB) mı üretiyor sorusu geliyor? Ama aslında durum bundan ibaret değil. Android TV olarak bahsi geçen ürün işletim sistemi tabanlı ve birçok akıllı televizyon ve STB’ye entegre gelecek bir yazılımdan ibaret. I/O etkinliğinde Android TV sunumunu yapan Google Mühendislik Bölümü Direktörü Dave Burke Android TV’nin sonbaharda öncelikle Sony, Sharp ve TPVision’ın akıllı TV setlerine ardından da Asus, LG gibi markalara geleceğini bildirdi. Yol haritasında bir kaç STB üreticisinin olduğu yine Dave’in sunumundaki bilgilerden.

google-io--android-tv-2

Sistemin önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların akıllı telefon, tablet ve saatleriyle Android TV’yi kontrol edebilecek olmaları. Hatta sunum sırasında Dave Burke’nin verdiği örneğe göre sistem sesle de yönetilebilecek. Yine oyun, Android TV için çok önemli bir odak alanı konumunda. Android markette yer alan birçok oyunun yanısıra multiplayer oyunlar da bu platformda oynanabilecek gözüküyor.

Android TV aynı zamanda Chromecast ile de full entegre çalışıyor olacak. Yakın vadede Chromecast ile aynı wifi networkünde olmasanız bile arkadaşlarınızla fotoğraf/video gibi içerikleri paylaşabileceksiniz. Yani TV dünyasında sosyalleşme Android TV ve Chromecast’in yeni versiyonlarıyla yine hayatımızın tam ortasında olacak.

Son olarak Android TV’nin Google’ın bu konudaki ikinci denemesi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bilindiği üzere 2010 yılında Google TV adıyla çıkan ve birkaç TV/STB üreticisinin entegre ettiği yazılım ses getiremediği için bir süre sonra rafa kalkmıştı.

Share.

About Author

Comments are closed.