Önümüzdeki ay piyasaya sürülecek olan GoogleTV, yeni tasarımıyla Avrupa macerasına İngiltere’den başlıyor. Sony NSZ-GS7 modeliyle satışa sunulacak olan ürünün satış fiyatı £200 olarak açıklandı. Ürün Amerika, Kana’da ile birlikte İngiltere’de 16 Temmuz’da satışa sunulacak ve Android tabanlı GoogleTV yazılımı ile birlikte daha çok “internet box” olarak çalışacak. Ürünün kumandası çift taraflı ve QWERTY klaevyeli olması STB üzerinden internete erişme işkencesini azaltmayı hedefliyor.

Tivilogy olarak, İngiltere’de bu tip bir ürünün yaygınlaşabilmesi için fiyatının çok daha aşağılara çekilmesi ve Freeview desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda İngiltere’de pazarda  iPlayer, 4OD, ITV Player, 5 On Demand gibi catch-up servisleri zaten “SmartTV” modeller ile sunulmakta olması Sony’nin GoogleTV’li bu ürününü farklılaştırmasını daha da zorlaştırıyor.

– Normal bir kullanıcı iseniz, alternatif olarak şu anda İngiltere’de 2 tunerli PVR Freeview bir STB alabilirsiniz.

– Oyun oynamayı seviyorsanız elinizdeki XBOX zaten GoogleTV’nin size sunduklarını içeriyor .

– Teknik kullanıcılar Boxee veya XMBC ürünleri aynı servisleri kapsıyor.

– VOD isteyen kullanıcılar ise aynı servislere SmartTV veya BluRay ürünlerinde “add-on” olarak sahip oluyor.

Sonuç olarak Sony mevcut ürünleri veya servisleri ile akıllı bir hamle yapıp müşterilere reddedemeyecekleri bir havuç sunmazsa ürün sadece az sayıda teknik “early adapter” tarafından alınacağa benziyor. (Google G1 :))

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Google TV kutularina Freeview/Freesat kutusunu ilgili menuden ekleyip tek bir kumanda ile kullanmak mumkun. Boylelikle karasal/uydu yayinlarini da tek bir noktadan erisim olabiliyor.

  2. Sadece Freeview degil her hangi bir STB’ı ekleyip izlemek mümkün, burada akla gelen soru, master ozelliği Internet olan 299£’a bu kutu mu tutulur, master ozelligi DVB olup OTT servisler veren bir kutu mu? (Gecen lerde Virgin Media ve UX’i cok ileri seviye olan Tivo 1M bariyerini aştığını acıklamıstı 
    http://www.guardian.co.uk/media/2012/jul/24/virgin-tivo-subscribers-hit-1m )

    Bu noktada firmların marketing, content, price deltası kuvvetli olan kazanacaktır.  Google daha once ABD’de kablo şirketlerinin başı çektiği bir grubun servislerini GoogleTV’lerde bloklamasıyla CEO seviyeisnde acıklamalar yapıp onlara rakip olmadıgını anlatmaya calismisti. Konu bu noktada aslında asagidaki yazida degindigimiz Digital Media imparatorluklarına dayanmakta: 
    http://www.tivilogy.com/2012/06/game-of-thrones-ott-hbo/