Güney Kore ağ altyapısı ile tüm teknoloji devrimlerini uygulamak için çok müsait bir ülke. Özellikle mobil kullanıcıların çoğunluğu ve kullanım sürelerindeki artış dünyadaki diğer ülkelerden çok daha etkileyici.

2007 yılında ABD’de okurken oda arkadaşım Koreli bir çocuktu. Bu vatandaş ile muhabbet esnasında insanların metrolarda VoD kullanarak mobil cihazlarından dizi izlediğini duyduğumda babaların bandwidth ve bağlantı mevzusunu hallettiğini anlamıştım.

Metroda TV izleyen vatandaş neden alışveriş yapmasın ki! Güney Kore’nin Tesco’su Homeplus, rakiplerini yeni şube açmadan geçebilmek için ne yapmalıyız sorusunun cevabını mobil teknolojileri kullanarak bulmuş. Çalışma saatleri bayaaaaaa 🙂 esnek olan Koreliler için hafta sonları büyük perakendecilere gidip ev alışverişi yapmak büyük işkence olsa gerek. Bu işkenceye son vermek isteyen Homeplus mağazaları müşterilere getirmiş 🙂

Kore’de daha doğrusu Asya kıtasında kullanılan metro ağları devasa olması ve halkın büyük kısmının metro kullanması iştahlarını kabartmış olacak ki Homeplus sanal mağazalarını metro istasyonlarına taşımış. Görünüm olarak normal mağazaları ile birebir aynı ancak alışveriş mobil cihazlar üzerinden işliyor. Her ürüne bağlı olan QR code’lar ile istediğiniz ürünü sepete atıp anında checkout yapılabiliyor. Kullanıcı eve gittiğinde şansı yaver giderse paketi gelmiş oluyor.

Sonuçlar:

  • Homeplus online üyelik sayısı %76 artmış
  • Online satış rakamı %130 artış göstermiş
  • Homeplus Kore’de bir numaralı online satış marketi oldu.
  • Perakende mağazaları da neredeyse ikinci duruma geldi.

Case Study:

Share.

About Author

Comments are closed.