HBBTV v1.5 spekleri Kasım 2012 tarihinde ETSI tarafından 3 yeni özellik içerecek şekilde yayınlandı, TS 102 796 v1.2.1. Bu 3 yeni özellik şu şekilde;

  • Detaylı EPG : HBBTV’nin ilk versiyonunda EPG (Electronic Program Guide) bilgisi olarak alıcıdan alınan now/next bilgisi bu versiyon ile genişletilerek TV’den alınabilecek 7 günlük program bilgilerini içermektedir. Bu sayede HTML olarak gelen EPG uygulaması alıcıdaki EPG sayfasının yerine geçebilir. İlk bakışta kulağa hoş gelen bu sistem aslında pek de kullanışlı değil. Her kanal farklı EPG uygulaması göndermek istediği durumda kullanıcı tarafında bir karışıklık olabilir. Ayrıca genelde alıcının EPG uygulaması üstünden yapılan kayıt kurma işlemleri HTML versiyonda desteklenmiyor (OIPF üstünden istenirse yapılabilir ama HBBTV standardının dışında bir kullanım olur). Son olarak da performans konusu öne çıkabilir.
  • DRM : Aslında HBBTV v1.0 DRM desteği sunmaktaydı ama bu CI+ kullanımı içindi ve zorunlu değildi. Yeni gereksinimler ile bir DRM API tanımlandı ve ilk etapta Marlin ile Microsoft PlayReady kullanılacak, lisans parası olan ve olmayan olarak da belirtilebilir. DRM’siz durumdaki en büyük sorun, bazı içeriklerin free olarak yayınlanmasına izin verilmemesiydi. Yeni düzenleme ile bu sorun aşılmış görünüyor. Artık yayıncılar bu içerikleri catchup servislerinde streaming yaptırabilecek.
  • MPEG-DASH : İnternet üzerinden medya dosyası oynatma sırasında sıkça karşılaşılan en önemli sorun, dosyanın alıcıdaki internet hızına uygun bir şekilde oynamaması ve kullanıcı deneyiminin kötü olmasıydı. Bu yüzden son zamanlarda popüler olan değişken veri hızı ayarlama sisteminin son versiyonu olan MPEG-DASH yeni speklerde yerini aldı. Avrupada bazı yayıncılar bu destekli test uygulamalarını denemeye başladı. Özellikle Fransada HD Forum 2.0 spekleri çerçevesinde bu destek isteniyor.

Önümüzdeki günlerde bu özellikleri destekleyen uygulamaları, özellikle listedeki son 2 tanesini sıkça görmeye başlayacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.