Teknoloji bir çok kavramı değiştirmeye devam ediyor. Bu değişimin en büyük etkisi ise günlük bilgi ve haber alma akışımızda oldu. Daha önceden radyo, tv ve gazetelerden aldığımız haberler belli zaman dilimlerinde ve kısıtlı süre dolayısı ile seçilirlerdi. Ancak bu artık geride kaldı. İnternetin hayatımıza etki etmesi ile birlikte bilgi alma kanalları her an yanımızda olduğundan sürekli haber, bilgi ya da iletişime geçme isteği oluşuyor.

Sosyal medya bunun için büyük bir tetikleme mekanizması oluşturuyor. Anında paylaşım bu durumu besleyen bir kurgudur. Arkadaşlarınız o an ne yapıyor, şimdi piyasalarda neler dönüyor. Olmadı trending başlıklara göz atmak.

Bir şeyleri kaçırma korkusu (Fear of Missing Out) yani FOMO gençlerin ve (13-17) yetişkinlerin (18-33)  en büyük korkusu haline geldi. Bunu tetikleyen en önemli teknolojinin ise akıllı telefonlar olduğunu düşünüyorum. Partide içkini yudumlarken telefonunu kontrol edip yeni bir şey var mı acaba diye heyecanlanmak ya da mailini kontrol etmek için masada yemek yerken “update” butonuna dokunup “gelen giden bir şey var mı?” diye bakmak. İşte bu gibi şeyler gençlerin bir şeyleri kaçırmaktan korkma sendromuna yakalanmasına yol açıyor.

Dükkana girdiniz tam bir ürün satın alacaksınız “ulan kazık mı yiyorum acaba” diye mobil cihazınıza sarılıp “Allah rızası için söyle kazık mı yedim ulan” diye gözleri yaşlı şekilde o küçük ekrandan bilgi alma heyecanı yaşayabilirsiniz. Tespit: FOMOsunuz.

Bilgiyi kaçırma korkusu tuvalete bile internete bağlı bir cihaz ile girmenize sebep olabilir, korkmayın ya da yadırgamayın sadece alışmaya çalışın… Kaçış yok…

Siz Fomo olurken biz de bundan nasıl ekmek çıkarırız ona bakalım…

FOMO Facebook Grupları:

http://www.facebook.com/group.php?gid=2458280890

http://www.facebook.com/group.php?gid=32167258279

http://www.facebook.com/group.php?gid=2364638979

FOMO in Marketing:

793CRMFBRHT6

Share.

About Author

Comments are closed.