İçerik keşfi yeni bir şey değil. Ancak bu alandaki küratörlük tamamen değişti.” – Bill Patrizio, Red Bee Media 

İçerik keşfi tüm platformların ve servis sunucuların en büyük dertlerinden biri, kullanıcılara binlerce içerik sunuluyor ve onlar bu programların arasından kendilerine en uygun olanı tercih etmeye çalışıyorlar.

Fakat Rovi’ye göre izleyicilerden %83′ü televizyonlarını açtıklarında ne izleyeceklerini bilmiyorlar. Gerçekten de korkunç bir rakam ve aynı zamanda kullanıcıların ne izleyeceklerini tam olarak bilmediğini ortaya koyuyor. İş te tam da bu noktada Türkiye bazlı şirket olan Woisio devreye giriyor. Geçtiğimiz günlerde Beta sürümünü yayına sokan Woisio rehberi devam ettirip zaman kavramını ortadan kaldırıyor ve bu keşif yolculuğuna oyun faktörünğ katarak bildiğimiz rehberlerden farklılaşıyor.

Woisio şöyle çalışıyor: Eğlence, Spor, Moda, Siyaset gibi kategorilerden oluşan sahnelerden bir tanesini takip ediyorsunuz ve bu takip ettiğiniz sahne sizin rehberiniz oluyor. Bu takip ettiğiniz sahnelere istediğinizi ekleyip çıkartabiliyorsunuz ve sonuç olarak da STB’lerden aşına olduğumuz bir kullanıcı arayüzünde programlar ortaya çıkıyor. Eklediğiniz kaynakları izlerken sosyal entegrasyon ve arkadaşlar ile maximum entegrasyon platformun kuvvetli olduğu noktalardan bir tanesi. Rehberinizdeki içeriği oylayarak yayıncıları ödüllendirebiliyorsunuz, Yayıncıya kazandırılan ve Wollar adı verilen bu ödüller ile yayın hakkı için teklif verip hak satın alınabiliyor. Kullanıcı aynı zamanda yayıncı olabiliyor.

Bir çok platformun da peşinde olduğu oyunsallaştırma Woisio’nun da temel noktalarından birisi. Bu oyunsallaştırma sonunda yayıncılar popüler içerikleri için ödüllendiriliyorlar ve hazırladıkları yayın akışları bir nevi içeriğin borsası haline geliyor. Tüm Dünya’ya açılmak isteyen Woisio birinci round’da 1M USD yatırım almış durumda, Kurucusu Mujdat Ayoguz olan bu yeni platform, 6 kişilik takımı ile Türkiye ve Mountain View, California’da geliştirmelere devam ediyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.