İngiliz regülasyon kurumu Ofcom’un son dönemde yapmış olduğu bir çalışma özellikle OTT ya da hibrit servislerde kullanılan ikincil ekran uygulamalarının henüz arzulanan etkiye ulaşamadığı yönünde sonuçlar verdiğini göstermekte.

Çalışmanın İngiltere’de TV ile entegre çalışmayı hedefleyen yaklaşık 40 farklı uygulama üzerinde gerçekleştirildiği belirtiliyor. Özellikle TV’yi kontrol ve erişim, arama, gelişmiş metadata gibi özellikler sunan bu uygulamaların kullanılırken çok defa kırılması ve bir çok bug içermesi ikinci ekran uygulamaları pazarının henüz halen yeterli olgunlukta olmadığını ispatlayan önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkıyor.

Antiques-Roadshow-iphone-angle

Bu noktada Ofcom’un önemle vurguladığı ve gelişmesi gerektiğini belirttiği nokta ise bu tarz TV’ye erişim ve kontrol teknolojilerinde henüz bir standardizasyon olmaması.

Ülkemizde de bazı oyuncular tarafından geliştirilen ikincil ekran uygulamaları bulunmakla birlikte İngiltere örneği gibi henüz yeterli olgunluk ve penetrasyondan söz etmek için çok erken.  Bahsi geçen standardizasyon çalışmalarının da artması ile ikincil ekran servislerinde özellikle ana ekrandaki EPG bilgilerini daha düzgün görüntüleyebilme, daha fazla sosyal medya entegrasyonu ve doğal olarak daha fazla reklam fırsatı karşımıza çıkacağından bu uygulamalar için halen pozitif düşünmek ve biraz daha beklemek gerekiyor.

Share.

About Author

Comments are closed.