5.6 milyar dolarlık hacim ile Birleşik Krallık borsasında işlem gören voice ve genişbant servis sağlayıcı uydu şirketi Inmarsat, Ocak ayında platformunu tüm geliştiricilere açtı. Bu strateji ile birlikte firmanın mevcut kullanıcı bazının ve karasal modellerin çalışmadığı noktalar haricinde yeni müşterilere odaklandığının ve IOT’in büyük dalgasını yakalayarak şirket hacmini arttırmak istediğinin açık ve net bir göstergesi.

Geçmişte Inmarsat’ın altyapısını kullanarak yapılan geliştirmeler her daim büyük ve formal iş birlikleri ile şekillenmişti fakat şimdi yaptıkları ile pazarda daha hızlı ve büyük bir genişleme sağlayacaklarını öngörebiliyoruz.

Teknoloji geliştikçe kimi hizmetlerdeki fiyat düşüşünün Inmarsat’ı da etkilediği bir gerçek. İşte bu nedenle firma hacmini arttıracak ve kullanıcıları servislerini daha fazla kullanmaya itecek çözümleri uygulamaya almak zorunda bırakıyor. Open Source bu anlamda önemli adımlardan birisi, bu atılım Inmarsat’ı bir B2C şirketi haline getirmeyecektir fakat pazarda B2B2C iş modeli konumlamasında şirketin pozisyonunu iyileştireceğini söyleyebiliriz.

Havayolu şirketlerine verdikleri Ka-Band hızlı genişbant ağ hizmetini Global Xpress platformu ile sağlayan şirket bu platform etrafında yatırımlarını arttıracağını açıkladı. Bu ürüne odaklanma sonucunda karasal hizmet alan müşterilerini de bu platform dahilinde değerlendirerek, hızlı fakat pahalı olmayan uydu genişbant hizmetini genişletmeyi ve hedefliyor. Inmarsat Open Source atağından faydalanacak geliştiricilerin ne gibi ürünler veya hizmetler çıkaracağını heyecanla bekliyoruz.

Share.

About Author

Comments are closed.