Son günlerde IPTV operatörleri STB’siz çözümleri arar oldu. Geçtiğimiz haftalarda Amsterdam’da yapılan iptvseminer bu konunun ağırlıklı olarak konuşulduğu bir yerdi. Hedef STB maliyetlerinden kurtulmak ve cihaz ömrü daha uzun olan TV’ye geçmek. Bunu gerçekleştirmiş olan bir firma aslında mevcut, Elion. Estonyan’nın belirli bir bölgesine IPTV hizmeti veren Elion,  Samsung ile 6-7 aylık  bir çalışma sonucunda tüm desteğini TV üzerinden verebilir duruma gelmiş. Operatörlerin TV dünyasına geçmeyi planlamasındaki en önemli nedenler bir tanesi TV’lerin artık Smart TV olarak üretilmeye başlanması ve operatör teknik ihtiyaç listesinin çoğunu karşılayabiliyor olması, DRM, ABR gibi.  Öngürü ise, 2017 yılından itibaren Batı Avrupada %95 oranında smart tv kullanılacağı. Haliyle operatörler bu duruma hazırlıklı olmak istiyorlar.

Farklı iş modelleri ile bunu gerçekleştirmek mümkün olacak. Samsung ve Elion arasındaki iş modelini bilmesek de Elion’un STB’den kurtulma maliyeti olarak Samsung’a sürekli veya bir kereye mahsus bir bedel ödeme yapması yüksek ihtimal. Ayrıca olası sorunlarda hangi firmanın ilk kontak olacağı ise henüz net değil. Ama Elion firmasından edinilen bilgiye göre Samsung ile piyasaya çıkan ürünlerde oluşan sorunlarda müşteriler doğrudan network sağlayıcısına yani Elion’a ulaşmış, sorun Samsung tarafında olmasına rağmen bu işin koordinasyonu Elion’a kalmış.

Operatör tarafından baktığımızda STB maliyetinden kurtulmak tabiki iyi. Fakat bir yandan da kendilerini TV üreticilerinin eline bırakıyor olmaları ve önceden kendilerine ait olan STB ürününden public bir ürün üzerinde destek vermeye başlamaları, TV üreticileri ile herhangi bir sorun yaşadıkları durumda nasıl bir aksiyon alınacağı, TV üreticilerinin sahadaki TV’nin yazılımını güncellemesi sonrası IPTV kısmında olası sorun yaşanmasının faturasının doğrudan operatöre çıkması, sonuca nasıl bağlanacağı henüz netleşmemiş büyük endişeler.

Görünen o ki bir takım sancılı durumlar olsa da IPTV’yi önümüzdeki zamanda doğrudan TV üzerinde göreceğiz. Telco operatörlerinin maliyet kısma çabaları bunu deneme zorunluluğu getiriyor. Fakat bu iş modelinin ne olacağını şimdiden kestirmek o kadar da kolay değil. Sonuçta bir çok TV üreticisi olduğunu düşünürsek operatörlerin yanlızca bir TV ile bu desteği vermesi mümkün değil. Bu da işin kapsamının görünenden daha büyük olduğunu gösteriyor.  Bir çok TV üstünde operatör çalışmasının onaylanması, bunlar için geliştirme, devamlılık kaynaklarının ayrılması ayrıca maliyet getirecek unsurlar.

Share.

About Author

Comments are closed.