Bugünlerde İngiltere’de ITV’nin önderliğinde bir tartışma yaşanıyor. ITV, hükümete ve regülasyonları ayarlayan Ofcom’a baskı yaparak Sky ve Virgin gibi büyük operatörlerin ITV yapımlarına para vermesi gerektiginı belirtiyor. Mevcut yapıda operatörler halka açık parasız yayınları para vermeden paketlerinin içine koyabiliyor. Fakat bu yayıncıların, ITV, Channel 4 ve Five, yıllık içerik yapım maliyetleri ise yaklaşık 3 milyar Pound.

Yayıncılar, operatör paketleri içerisinde en çok kendi yapımlarının izlendiğini belirterek, operatörlerin diğer kanalların yayınları için ödeme yaparken halka açık kanalların yayınlarına ödeme yapmamasının kabul edilemez olduğunu belirtiyor. ITV’nin elini güçlendiren örnek ise Amerika’dan. Geçen yıl, kablo operatörlerinin halka açık kanalları paketlerinde vermesinin maliyeti 3.3 milyar dolar olmuş.

Operatör kanadında ise Virgin’ın açıklamaları, bu konunun tamamen yasalar çerçevesinde işletildiği yönünde. Kanal ayrıca ITV gibi kanalların halktan alınan TV vergisinin ikinci kez alınmak istendiğine vurgu yapıyor.

Konu basit bir şekilde geçiştirilemeyecek kadar ekonomik açıdan karışık. Her iki tarafın da kendisini savunacak verilere sahip olduğu kesin.

Türkiye’de ise bu konu sorun olur mu, operatörlerin kanal seyredilme oranlarını görmek gerekir. Her ne kadar operatör müşterisi ulusal kanallarda aradığını bulamayan kitle olsa da, bir kaç tane ana medya kanalının paket içinde bulunmasını bir çok müşteri sözleşme şartlarında görmek isteyecektir.

Share.

About Author

Comments are closed.