Çok kereler yazdık okuduk, internetin en acımasızca etkilediği alan dağıtım metodları oluyor diye. Harry Potter kitaplarının yazarı J.K. Rowling’in her yazdığı Harry Potter kitabı tüm dünyada mutlaka best seller listelerine girdi. Bununla kalmayıp Hollywood ile uzun soluklu bir birliktelik ile her kitap bir film olarak halka geri dönüş yaptı. Özet olarak bir çok dağıtım şekli ile ROI üretti J.K. Rowling.

Şimdilerde ise yepyeni bir platform ile karşımıza çıkıyor J.K. Rowling; ismini Pottermore olarak belirleyen yazar burada her yaşın katılabileceği güvenli ve eğlenceli bir okuma deneyimi yaşatacağını söylüyor. Bu platformun en önemli özelliği olarak da kullanıcıları kastederek “You” diyen yazar burada digital jenerasyonun da kitaplara katılım yapacacağını anlatıyor. Pottermore platformunda Harry Potter kitaplarının sesli versiyonları ve ilk defa e-kitapları da satılacak. Baby Boomerların işi olan konvansiyonel kitap okumanın 🙂 artık dijital jenerasyona da bulaşacak olması çok sevindirici.

“Harry Potter kitapları etrafında buluşan dijital jenerasyon güvenli olarak gelip eşsiz bir okuma deneyimi yaşayacak” J.K. Rowling

Bu gelişme ile esas şapkayı önüne koyup düşünmesi gereken yayın evleri. Dijitalleşen dağıtımda bireysel yayıncılık yapabilen herkes Yayın Evi -> Baskı -> Dağıtım üçlemesini yok edip yerine İçerik üreten -> Dağıtım şekline dönüştürecek. Tabii bu gelişme fiyat politikasında çok etkili olacaktır, bu da okuyucular için iyi haber olabilir.

Önemli gördüğüm mevzulardan birisini sona bıraktım… o da interaksiyon. Millet tutturmuş bir interaksiyon gidiyor demeyin. İçerik tüketiminin evrim geçirmesinin en önemli sebebi interaksiyona izin vermesi. Kullanıcı herhangi bir konuya yorum yapıyor, isterse tweetliyor ya da retweetliyor hiç olmadı twitine cevap alıyor arkadaşlarından. O da yetmez ise her yerde paylaşıyor… gibi bir demet örnek verilebilir.

Ekim ayında yayına açılacak Pottermore (daha fazla Potter) okuyuculara bambaşka bir deneyim yaşatacak gibi gözüküyor.

J.K. Rowling’in konuşması ve Pottermore için tıklayın!

Share.

About Author

Comments are closed.