Türkiye’nin Sayısal Yolculuğu (TSY) konusunda gelişmeleri aktarmaya devam ediyoruz. Değerli okurumuz Özgür Coşar’ın hatırlatması ile sizlerle yeni bir gelişmeyi paylaşmak istiyoruz. Bu bağlantıdaki RTUK duyurusunda da ifade edildiği gibi karasal sayısal yayıncılık için başvuru süresinin sonuna gelindi.

Toplam 474 lisans başvurusu yapılmış olup bunların kırınımı şu şekilde olmuştur.

  • Ulusal Televizyon: 55
  • Bölgesel Televizyon: 41
  • Yerel Televizyon: 378

 

Başvuru değerlendirme süreci 17 Ocak 2013 itibariyle başlamış. Başvurusu uygun bulunanlara yeterlilik belgesi verilecek ve sıralama   ihalesine katılmaya hak kazanacaklar.

Ulusal yayın yapmak için 55 adet başvuru yapılmış. Spekturumun 55 kanalın kaldıracak durumda olup olmadığı, bu kanalların kaç tanesinin HD yayın için başvurduğu, kaç tanesine HD yayın izni verilebileceği bugün itibariyle cevap bekleyen sorular.

Bu konular netleştikçe önümüzdeki günlerde bu konuyu tekrar gündeme getireceğiz.

Fikir vermesi için Birleşik Krallıkta Freeview adıyla pazarlaması yapılan sayısal karasal yayın yapan tüm kanalların listesine bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. RTÜK’ün sayfasında Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı Başvuru İlânı başlıklı metinde ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere üç tipte karasal televizyon yayın lisansı verileceği belirtilmiş. Söz konusu metne göre 11 adet HD ve 22 adet SD olmak üzere toplam 33 adet ulusal, her bölge için 4 adet SD, her il için 7 adet SD lisans dağıtılacakmış. Gene aynı belgedeki asgari ödenmiş sermaye miktarı üzerinden basit bir hesapla yapılan başvurunun toplamda 608.885.000 TL’lik ödenmiş sermayeye karşılık geldiği görülüyor.