Kevin Spacey’in yaptığı konuşma sosyal mecralarda birçok kez paylaşıldı. Konuşmanın tam versiyonuna çok kolay ulaşmak mümkünken, Telegraph’ın 5dk’lık spotu da izlemeye değer. Spacey bu konuşmada TV endüstrisinin hem kulağını çekiyor, hem de haklı olarak kazandıkları House of Cards başarısının tadını çıkarıyor. Peki bu konuşma, TV sektörü için ne anlama geliyor?

  • Günümüzde hala ortalama 4 saat TV izleme sürelerine rağmen OTT, broadcaster’ların adapte olması gereken, aksi takdirde büyük yaralar almalarına neden olacak bir disruption olarak vurgulanıyor ki her zaman tartışılan bir konu. Bence bu bilinen konunun Kevin Spacey tarafından dile getirilmesi, daha önemli.
  • İçerik dağıtımı, evrimleşiyor. İnsanların içeriğe ulaşma metodları Internet ile birlikte değişime uğruyor. Teknoloji sayesinde son kullanıcının erişebildiği içerik sayısı arttığı gibi bu içeriğe ulaşma yöntemleri de (dağıtım kanalları) artıyor. Netflix, Lovefilm, vb ile içeriğe ulaşılabilirken AppleTV, Chromecast gibi cihazlar bu seçeneklerin daha da artmasına olanak sağlıyor.
  • Teknoloji iki konuda TV endüstrisinin sallanmasına neden oluyor. Herkes ürün geliştirme ve izleme alışkanlıklarının teknoloji ile birlikte değiştiğinin farkında. Artık dizilerin gün ve saatinin olduğu zamanlar geride kalıyor.
  • Kevin Spacey içeriğin istenildğinde, istendiği yerde izlenebilmesinin önemini de vurguluyor. Teknoloji, mobiliteye ne kadar çok izin verdikçe, TV izleme alışkanlıkları da özgürleştiğinden başarılı bir modelim multi-screen uygulaması şeklinde tasalarlanması da kaçınılmaz oluyor.
Share.

About Author

Comments are closed.