Apple’ın mobil cihazları için geliştirdiği iOS5 işletim sistemi tam 200 adet yeni özelliği ile Apple’ın mobil ürünleri için bir çığır açacağa benziyor. Bu yeni özelliklerden 5 tanesini seçip pazarlama çalışmalarında nasıl bir etki yaratabileceğini düşündüm. 

Apple’ın geçtiğimiz gün WWDC‘de (World Wide Developers Conference) gerçekleştirdiği  yeni ürün lansmanı her zaman olduğu gibi dünya’da büyük ses getirdi. Steve Jobs’un açılış konuşması ile Apple üyeleri sırasıyla ürünler tanıttılar. Keynote’ı kesinlikle izleyin derim. Çeşitli teknoloji sitelerinde konferans merkezi hazırlanırken çekilen fotoğraflarda yeni ürünlerin iCloud Mac OS X lion ve yeni iOS5 olduğunu öncesinden öğrenmiştik.

Apple’ın mobil cihazları için geliştirdiği iOS5 işletim sistemi bir çok yeniliği beraberinde getiriyor. Bu yeni özelliklerden pazarlama çalışmalarında nasıl yararlanabileceğimiz konusunda birkaç örnek vermeye çalışacağım.

  1. Yeni Notifikasyon Merkezi – Yeni bilgilendirme merkezi iOS cihazınızla sürekli bağlantıda kalmanızı sağlıyor. iOS yüklü Apple ürünlerinde kilitli ekran durumunda sadece tek bir bildirim görebiliyorduk, ancak bu yeni merkez sayesinde kilitli konum ekranında birden fazla notifikasyon görebileceğiz. Bu bilgilendirme mesajları kullanıcıların kısa bir göz atması için bir hayli faydalı, bu da  mobil mecralarda yer almak isteyen markalara daha efektif mesaj başlıkları ile mesajlarının (SMS ya da her ne ise) daha rahat farkedilip daha çok okunma artısı kazandıracaktır. Yollanacak SMS’lerde mutlaka metine dikkat edin. Pazarlama çalışmasının dışında iPhone ile oyun oynayanlar için de süper bir gelişme! Çünkü artık oyun oynarken cart diye ekrana patlayan notifikasyonlar ortadan kalkıyor 🙂
  2. Twitter entegrasyonu– Bir defaya mahsus giriş ile tüm aplikasyonlardan twit atabilme imkanı sağlıyor yeni iOS5. Kolayca foto paylaşma anında twit atma kısaca kullanıcıyı paylaşım manyağı yapmak istiyor 🙂  Türkiye’de yeni yeni kendini bulan Twitter’ın kullanıcı ağı artı iOS cihaz sayısı ileride büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır. İşte bu yüzden marketing çalışmalarında Twitter üzerinden yapılacak çalışmalara henüz Facebook kadar olmasa da önem vermeyi unutmayın.
  3. Kablosuz PC İletişimi – Bağımsızlığını kazanan iOS cihazlar artık pc’lere bağlanmadan her işlerini gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle sistem updatelerini kendi kendilerine yapabilecek olan cihazlar her zaman en güncel durumda olacaklar. Marketing çalışmalarını yaparken en son teknolojiyi kullanın!
  4. iCloud – Tüm sahip olduğunuz cihazlardaki bilgilerinizi havuzda topluyor. Bilgileriniz de taşınabilir bir hal aldığından artık onlara da mobil cihaz gözüyle bakabiliriz. Kullanıcılar markanız ile tüm platformlarda etkileşime gireceklerdir ve her platformda markalardan en iyisini bekliyorlar.
  5. iMessage – iMessage esasında Blackbery Messenger’a (BBM) bir hayli benziyor. Entegre mesajlaşma kullanıcıların akın edeceği yeni bir kanal açacak. Markaların bu mesajlaşma furyasında bir şekilde kendilerini göstermeleri inanılmaz geri dönüşler getirecektir.

Herkese iyi haftalar!

Share.

About Author

Comments are closed.