Forbes ve diğer yayınların yaptıkları habere göre Microsoft Netflix için teklif veriyor hatta Netflix CEO’su Reed Hastings’in Microsoft’un yönetim kurulundan ayrılması bunun için bir gösterge… Fakat bu satın almayı hedeflemelerinin en büyük etkeni Microsoft’un Xbox’u salonunuzdaki eğlence merkezi olarak konumlandırması. Yatırımcılar için etkilerinden ziyade (dedikodu çıktığında Netflix’in hisseleri %9.2 değer kazandı!) biz video domaini için ne gibi çıkarımları olacağına bakalım.

 

Tam Microsoft Entegrasyonu

Microsoft, bir masaüstü yazılımınının yanında oldukça tablet dostu olan işletim sistemi Windows 8’i geçtiğimiz hafta duyurdu. Bu ve bundan sonraki Windows versiyonlarında video yayınını tam olarak engetre edecektir. Özellikle yeni Xbox’un konumunda Netflix servisi anahtar olur. Nitekim Boxee, Roku gibi servisleri nitelikli kılan yegane uygulama Netflix…

Teknik Altyapı

Netflix’in teknik olarak ne kadar kuvvetli olduğunu anlatmaya gerek yok. Hatta 22 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen Amazon Cloud servis’de ki kesintiyi kazası belasız atlattılar tabii ki bunu atlatırken kendi geliştirdikleri The Netflix Simian Army ve Asgard’a hakkını vermek gerekiyor. Bu kesinti için Jeremy Edberg & Ariel Tseitlin‘in ortak yazdığı memo’yu da şu linkten okuyun derim…. Netflix’in gelecek yıllarda dvd dağıtımı ile ilgili stratejisine Microsoft yardım edemeyebilir ama Microsoft’un da CRM ve Video Streaming konusunda tecrübeleri var. Bu konu üzerinde çalışan ve bu konuda yatırım yapması beklenen Microsoft’un bu konuda Netflix’e yardımcı olabilir.

Sürekli Büyüyen Netflix!

Netflix her geçen gün büyüyor ve yeni ülkelere açılıyor. Reed Hastings facebook’daki profilinden yaptığı açıklamaya göre Netflix’in üye sayısı 30 Milyon oldu ve her geçen gün artıyor. Bu büyümede ki en etkili hareket Netflix’in yeni sulara yelken açması. Her yeni ülke başlı başına bir olay. Özellikle henüz açılıma başlamış bir şirket için o ülkenin pazar dinamiklerini anlayıp agresif bir pazar atılımı yapmak için belli bir vakit ve bütçe harcaması gerekiyor. Ancak Microsoft yıllardır tüm dünyada hizmet sağlayan hem B2B hem de B2C kanallarında oldukça aktif bir şirket, eğer böyle bir birliktelik olur ise Netflix’in diğer ülkelere açılması çok daha kolaylaşır.

Share.

About Author

Comments are closed.