Önceki postlarımda belirtmiştim IPTV tamamen bir durum değişimi olacaktır diye. Bu değişimi en çok hissedecek olan içerik kavramına şu anki reklam modelini de eklemek gerekir. Bu model kör, sağır ve dilsiz ancak IPTV teknolojisi ile birlikte gelecek olan model, kullanıcı ile interaktif deneyim – kullanıcı etkileşimi sağlayan reklamlar olacak.

Örnekleri bir elin parmakları kadar olan modellere bir yenisi daha eklendi. Microsoft’un Guiness rekorlar kitabına giren Kinect ürünü bu yeni örneğe ön ayak sağladı. Kinect ile birlikte kullanıcı reklamları ses ve mimik kontrolü ile yönlendiriyor. İnteraktif televizyon reklam modeli bilinmezliğini kaldırmak için Microsoft önemli bir adım atmış oldu.

Sosyal Paylaşım: Ses ile paylaşıma süper bir örnek; izlediğiniz bir reklamı ya da ürünü “Xbox Tweet” gibi bir cümle söyleyerek arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz. Yani kullanıcıların marka ile ilgili paylaşımlarını kolaylaştırıyor.

Detaylı Bilgi İsteği: Bir reklam izliyorsunuz ve ürünü çok beğendiniz, bu bir araba olabilir ya da bir kıyafet, işte o an “Xbox More” cümlesini söylüyorsunuz ve ürün hakkında anında e-mail kutunuza daha fazla bilgi ya da indirim kuponu geliyor.

Lokasyon/Hiperlokasyon: Reklamlar tüketildiği anda ürüne ulaşmak mümkün olsa eminim ki daha fazla satış rakamlarına ulaşılabilir. IPTV’nin en mühim özelliklerinden biridir lokal reklamlar. İşte bu Kinect ile daha net anlaşılıyor. “Xbox Near Me” diyorsunuz ve izlediğiniz ürün size en yakın nerede var ise telefonunuza SMS ile iletiliyor.

Takvimleme/Sonra İzle: Hep marka/ürün reklamı izleyecek haliniz yok, belki de bir program tanıtımı izliyorsunuz ve izlemeye karar verdiniz. “Xbox Schedule” dediğiniz anda Xbox sizin için hatırlatma yaratıyor.

Oylama: Bir el hareketi ile oy vermek mümkün! Örneğin Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü trailerını izliyorsunuz ve bir soru ile karşı karşıya kaldınız; “Decepticonlar mı? Yoksa Autobotlar mı?” ya da “Bu filmi izlemeye gidecek misiniz?” gibi sorulara cevap verebileceksiniz. Buradan çıkacak bilgilerin marketing çalışmaları için nasıl değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerçek zamanlı oylama Kinect ile gerçekleşiyor.

IPTV’nin reklam anlamında bu tip yeniliklerin haricinde ölçümlemeye de yeni bir soluk getireceği kesin. Internet ölçümleme ile televizyon penetrasyonunu birleştirdiğinizde ortaya daha efektif pazarlama planları çıkacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.