EPG, yani Elektronik Program Rehberi,  TV yayıncılığının vazgeçilmez bir özelliği olagelmiştir. Günümüzde Sosyal Tv uygulamalarının da fazlasıyla bağımlı olduğu bu sistem yıllar içinde UX açısından gelişse de karşımıza EPG’yi bir adım yukarı çıkaran bir uygulama var.

 Microsot, XBOX 360 ürününde tanıttığı yeni nesil EPG ile Sosyal TV kavramında yeni bir adım atmış oluyor. Alışılagelmiş saatlik/günlük yayın akışı yerine Microsoft EPG bilgisini Twitter datasıyla birleştirerek kullanıcıları için EPG’yi Sosyal TV ile çok güzel bir şekilde birleştiriyor. Bu EPG ile kullanıcılar o anda yayında olan programların Twitter’da trending olanlarını EPG mantığıyla görüp o anda popüler yayınları yakalayabiliyor.

Burada o program hakkında Tweet’lere de ulaşılabilmesi detayı kesinlikle akla gelmemelidir çünkü gerçek değer tekil tweetlerden değil topluluğun eğilimlerini/trendlerini belirlemek ve bunu sunmak olmuştur. Günümüzde giderek önem kazandığı aşikar olan, yaratılan onca bilginin akıllıca işlenerek kullanıcıya sosyal topluluğun bilgisinin sunulması, ve bunu mevcut kullanıcı alışkanlıklarının çok da değiştirilmeden sunulması Tv dünyasında fark yaratan bir adım olacaktır.

 Tv dünyasının şu andaki çıkmazı, the next thing’in bir türlü gelememesi, zamnında Mp3 playerlara, cep telefonlarına gelen o kırılımın ve disruptive açılımın gelememesidir. TV, bu çıkmazı şu anda satılan güya “Akıllı TV”lerle yapamayacağını çoktan anlamış durumda. TV’deki çağ atlama, UX, kullanıcı kontrolü, seamless entegrasyonlardaki sorunu crack eden şirket tarafından gelecek ve birçok firma da bu yönde çalışmalarına devam ediyor (Google -> Android TV, Apple -> Next-gen AppleTV, Microsoft -> XBOX 360, Sony -> Playstation TV, Amazon -> Amazon Fire TV STB…). Bu bağlamda Microsoft, Kinect ve ses ile kontrol özelliklerinin yanında seamsless integration konusunda da bir adım atmış oluyor. Bundan sonraki adım ise dumb bir terminal olarak kalacak olan TV’nin tüm connectivitiy featurelarıyla donanıp (Wi-Di, Bluetooth, Wi-Fi ac, Miracast…) kullanıcıya TV izleme alışkanlığı dahilinde (lean-back) kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün sunmak olacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.