Microsoft’un yeni servislerle, satın almalarla sürekli kendini evrimleştirme çabalarını bir süredir izliyoruz. Bu çabaların çoğu ise Microsoft’un yeni lokomotifi olamamış durumda. 2-3 yıldır IEB bölümü ile evdeki eğlence sisteminin hakimi olmayı hedefleyen yatırımlar yapan Microsoft XBOX ONE ile rakiplerinden oldukça farklı bir konuda kendini ispatladı.

Birçok cihazda uzun süredir zaten var olan ses ile kontrol sistemini XBOX’a entegre eden MS, alışılagelen ses kontrollerinin yanından bazı özelliklerle sıyrılmayı başarıyor. Öncelikle ses tanıma vb konularda oldukça iyi çalışan XBOX, güçlü bir ses tanıma modülü ile sadece rakipleri ile aynı seviyeye gelmiş oluyor. MS’un farklılık getirdiği nokta ise kumandayı unutup doğal bir şekilde, sesle tüm içeriğe ulaşmanızı sağlanmış olmasından kaynaklanıyor.

XBOX’un öne çıkan iki önemli özelliği çok derin bir EPG bağlantısı ve arama servislerini unify ederek size içeriği bulabilen arama altyapısı oluyor. Herhangi bir kanalı izlemek için “CH1’i aç” demek yeterli olurken, “CH2’de ne var” gibi sesli komutlarda ise EPG entegrasyonu ile size doğru sonucu verebiliyor. Ya da izlemek istediğiniz herhangi bir filmi söylediğinizde bu film ile ilgili OTT servislerinden arama sonuçları, kanallar arası arama sonuçları ve ev içindeki ağınızdaki sonuçları sade bir şekilde karşınıza çıkarabiliyor. Aslında zaten herkesin yapmaya çalıştığı şey de bu değil mi?

 

İzleyici içerik ile ilgileniyor, nerede olduğuyla değil.

 

Oyun konsolu olarak yola çıkan ama gün geçtikçe slaonun ortasına yerleşen bu cihaz ile ilgili yazmızda oyundan hiç bahsetmemiz de XBOX’un diğer güçlü yönlerini galiba bizlere kanıtlıyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.