Teknolojinin devlerinden Microsoft, tüm streaming servislerini XBOX adı altında birleştirerek dijital medya dünyasında satranç hamlelerine başlamıştı. Ayrıca yeni Android ve Windows 8 platformuyla her cihazda XBOX desteği sağlayarak, kullanıcı ve erişim konusunda güzel bir hamle yaptı. Yani Windows 8 destekli herhangi bir cihazda XBOX servisi hazır olarak gelirken, kullanıcılar Android cihazlarda da servise ulaşılabilecek bir altyapıya sahip olmuş oldular.

Microsoft’un medya dünyasına olan hamlelerne bakacak olursak, öncelikle XBOX markası altında farklı içerikleri kullanıcılara sunabilen bir altyapı geliştirildi. Daha sonra bu altyapı, sadece XBOX cihazlarında değil MS çıkışlı tüm yazılımlarda aktif hale getirildi ve ulaşılan son kullanıcı sayısı, potansiyel müşteri sayısı arttırıldı. MS daha sonra, mobil dünyada Android platformundaki kullanıcılara göz dikti ve XBOX eğlence platformuyla sağlanan servisleri Android tabanlı cihazlara da genişleterek potansiyle kullanıcı sayısında tatmin eder noktalara ulaşabildi.

Altyapı olarak bu gelişmeler olurken, kullanıcıların “neye” erişeceği konusunda da MS’un hamleleri devam etmekte. Son açıklamalara göre MS; sadece XBOX sistemi için premium içerik üretmeye de başlayarak kullanıcı gözünde bir farklılığa gitmek istiyor. Hatta bu konuda kendi içeriğini yaratmak için kendi stüdyosunu bile kurmuş durumda. Bu yatırım, bize eriştiği bir çok kullanıcıya farklı “ne” sağlayacağı sorusunu da ciddiyetle düşündüğü gösteriyor.

Microsoft eğlence dünyasında varolan XBOX markasını değiştirerek ve hedeflerine ulaşmak için gereken yatırımları yaparak ilerliyor. Tivilogy olarak yakın gelecekte bu piyasanın daha da hareketleneceğini öngörüyoruz ve Microsoft’un bu oyunda tüm bileşenlere sahip olarak güçlü oyunculardan biri olacağını düşünüyoruz.

Share.

About Author

Comments are closed.