D&R, OTT

D&R her zaman kitap, muzik, film satışları ile Türkiye’nin önde gelen yenilikçi şirketlerinden biridir. Peki bundan yaklaşık 10 ay sonra Netflix’in Türkiye pazarına cok ucuza aylık sınırsız film önermesi ile girdiğinde sizce D&R DVD satışları nasıl bir hal alır? Ya online muzik sağlayıcılarının artması CD satışlarına nasıl yansıyacaktır? Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ABD’de iTunes gibi dijital medya satışları CD satışlarını çoktan geçmiş durumda ve D&R, sadece küçülen bir pazara sıkışıp varlığını sürdürmek isteyecek mi?

Pazarı incelediğimizde, gün geçtikçe fiziksel medya satışlarının azalıp, elektronik medya satışlarının hızla arttığını görebilmekteyiz. D&R da Türkiye fiziksel medya satışlarının en fazla olduğu yerlerden biri olduğundan uzun vadede bu değişime ayak uydurup konumunu koruyabilmek için de OTT pazarına girip köşesini tutması şart görünmektedir. Herkesin açıkça  görebildiği bu konu aslında yenilikçilik değil de yeni pazar şartlarına göre savunma pozisyonu almak, yarışın dışında kalmamak için yapılan bir hamledir.

Uzun vadeli düşünmek gerekirse OTT D&R’a, Migros’taki gibi beklemediği bir fırsat yaratacaktır. Fiziksel medya ile OTT’nin farkı, fiziksel medya satışı bir kerelik iken OTT üyelikleri gibi tekrarlayan abonelik sistemlerinde daha uzun süreli kar getiren üyelikler sağlayabilmesidir. OTT müşteri ile uzun süreli ilişki kurmak, müşteri loyaltysini arttırmak, tekrarlayan satışlar ile karlılığı arttırmak gibi bir çok avantajı birlikte getirecektir. Bir kere D&R Film Kulübüne üye olan kişiler artık D&R için devamlılığı olan müşteriler haline gelecek ve müşteri ile ilişki ne kadar artarsa D&R için satışlar da artacaktır.

Ayrıca, belirtmemiz gereken başka bir nokta, 2012 Q2’de ABD’de e-book satışlarındaki net kar, fiziksel kitap satışlarındaki net karı ilk defa geçmiş durumdadır. Bu yüzden OTT’ye ek olarak E-book pazarında da D&R’ın benzer hamleyi yapması gerekmektedir.

OTT, görüldüğü gibi sadece birkaç sektör için değil de süpermarketlerden, kitapçılara, TV kanallarından operatörlere kadar birçok alanın ilgisini çekmeye devam eden bir kulvar. Bu yazı dizisinde anlatılanlar tabiki daha çok NE yapılması konusunda fikir vermeye yönelikti. NASIL kısmı “OTT ve Türkiye” raporunda daha detaylı olarak incelenen bu nispeten yeni konu gün geçtikçe daha popüler olmaya devam edecek ve daha çok oyuncuyu bu kulvarda göreceğiz. Oyuncular arttıkça servisin özellikleriyle farklılaşması kazananları belirleyecek. Yazıda anlatılan vizyon, tabki bir çok elementin dğoru bir şekilde araya getirilmesiyle ortaya çıkacak bir sonuç olacaktır. Bu tarz innovative ürünlerin nasıl yapılması konusunda tartışmaya devam etmek isteyenler bizimle iletişime geçip tartışmayı daha ileriye götürebilirler.

Share.

About Author

Comments are closed.