Dizilerin ya da nitelikli (Premium) dediğimiz içeriklerin gazete portallarında yayınlanması pek alışa geldik durumlardan değildir.Bu tip iş modellerini ise genellikle İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren gazetelerin internet sitelerinde ya da internet gazetelerinde görürüz. Benim bu modeli ilk gördüğüm internet gazetesi Schibsted Media grubuna ait Aftonbladet sitesiydi. Bu sitede kullanıcıların tüketmesi için özel içerikler üretiliyordu ve hatta niş yoga kulübü, yemek klubu gibi video kategorizasyonu ile bunlara üyelik satılıyordu. Bu sitenin en büyük başarılarından biri ise cuma günleri yayınlanan bir program yapıp, izleyici rakamını 500bin (UV) kişiye çıkarmak oldu. Son yıllarda okuyucu sayıları bir hayli düşerken basılı yayın sektöründe diversification ve fragmantetion kaçınılmaz oldu. Bu stratejik yayılma ve çeşitlenmede ise gazeteciler özellikle internet sitelerini kullandılar.

Ülkemize dönersek bu tip modellerin olduğunu pek göremeyiz ancak Demirören Holding bünyesine katıldıktan sonra süre gelen zamanda yeniden yapılandırma sürecine giren Milliyet ve Vatan gazetelerinin internet siteleri de yavaş yavaş video konusunda adımlar atıp hareketlenmeye başladı. Özellikle Milliyet.com.tr’nin yaptığı bu son hamle siteyi başka bir noktaya taşıyabilir.

Yaptıkları iş birliği ile bir adım öne çıkan site, tıpkı bir catch up servisi gibi diziler yayınlandıktan hemen sonra Milliyet.com.tr’de yayınlanacak. İlk bakışta incelediğimizde dizilerin site içerisine gömülen Octoshape playerı üzerinden stream edildiğini görüyoruz. Logolara ve player’ın brandingine de bakınca sitenin Turkweb.tv ile bir iş ortaklığı içerisinde olduğunu anlaşılabiliyor. Bu yaklaşımla sitesinde premium içerik barındıracak olan Milliyet.com.tr’de türkiye’de bir ilke imza atıp bir gazete portalında premium content sunan ilk gazete portalı oluyor. Dün gece hayata geçen serviste ilk kez yayınlanan dizi ise Muhteşem Yüzyıl oldu.

İlginç noktalardan biri ise bu dizilerin geçtiğimiz yıl yapılan kullanım hakları anlaşması ile  diziler Mynet’in premium video servisi olarak yola çıkan Sebastiyan.com’da yayınlanıyor olmasıydı, bu anlaşma ile birlikte elindeki majör içerikleri kaybeden Sebastiyan.com’un nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu.

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Yayinci gruplarin kendi VOD servislerine sahip olmalari yakin gelecekte bir zorunluluk olacak gibi gozukuyor. Bu durumda; elektronik ureticileri ile isbirligine girip Ingiltere’deki YouView cozumune benzer bir yaklasim sergilemeleri yatirim maaliyetinin paylasilacagi gercegi ile one cikan bir secenek olabilir.

    Ayrica, gecmis 7 gune ait yayin iceriginin bu servisler uzerinden televizyon izleyicisine EPG (Guide) sunulmasi bugunlerde Ingiltere’de YouView ve ardindan FreeSat inda ayni ozelligi saglamaya baslamasindan dolayi cok populer. TV Guide size gecmis 7 gune ait programlara kolayca ulasmanizi sagliyor. Bunu diger Avrupa ulkelerinin takip edecegi varsayiliyor. Ulkemizde de Digiturk veya DSmart platformlarinda yayinci kuruluslar ile isbirligi ile ayni ozellik kullanilabilir.

  2. Bugüne kadar premium content, korsan siteler üzerinden, içerik maliyeti olmadan ve facebook vb servislerin CDN’leri üzerinden, CDN masrafı da olmadan, neredeyse ‘sıfır’ maliyetle ve ciddi reklam gelirleriyle müşteriye sunuluyordu. Korsan içeriğe dayalı iş planlarının, günün birinde devlet duvarına toslayacağı ve sürdürülemez olduğu da aşikarken, Milliyet’in ve Turkweb’in yaptığı işin önemi azımsanamaz.

    Bu servisin başarılı olması, internet sektörünün ve Türk dizi ve sinema sektörünün de önünü açacaktır. Umarız, Türkiye ile sınırlı kalmaz ve Dünya’ya da yayılır.

    Kullandıkları teknolojiyi incelediğimde, Octoshape yazılımı üzerinden servis verdiklerini gördüm. Octoshape, TR’de Digiturk Lig TV canlı yayınlarında büyük bir başarı yakaladı. Grid CDN topolojisi sayesinde, yüksek anlık kullanıcı rakamlarını, çok düşük maliyetlerle yakalayabileceklerini düşünüyorum. Çok yerinde bir seçim yapmışlar, 2 saatlik bir videoyu, yüksek görüntü kalitesiyle, buffer olmadan ve yüksek network verimliliğiyle, konvansiyonel bir CDN mantığıyla izletmeleri de mümkün olamazdı.

    İzlemeye devam edeceğim. İleride yeni yorumlarımı da eklerim.