İlk 4chan sitesini Marka konferansında Josh Spear’dan duymuştum. 4chan resim tabanlı bir paylaşım forumudur. Bu forumda insanlar çılgınca fotoğraf postları yaratırlar ve diğer kullanıcılar bu fotoğraf postlarına başka bir fotoğraf ile cevap verirler. Ama esas olay, 4chan’in (zaman yanlış olabilir) 24 saatte bir sitedeki tüm içeriği sildiğini öğrenmek oldu. Yani siz istediğiniz kadar post yaratın, 24 saat sonra çöp kutusunda. Uzun zamandır takip etmiyorum bu siteyi, amma velakin geçtiğimiz hafta okudum.  MIT araştırmacıları 4chan’ın anonimliği ve geçiciliği ile ilgili bir rapor yayınladılar. İşte bu rapordan öne çıkanları paylaşıyorum.

MIT bilgisayar bilimi ve yapay zeka laboratuvarı ile Southampton Üniversitesi araştırma görevlileri, 4chan’in alternatif kredilendirme mekanizmaları ve bölümlü komünite aktivitelerini araştıran bir çalışma yayınladılar. Araştırmacılar (Michael S. Bernstein, Andrès Monroy-Hernández, Drew Harry, Paul Andrè, Katrina Panovich, Greg Vargas) iki hafta boyunca 4chan’in 482.559 mesaj dizisi içerisinde 576.096 post datası toplayıp büyük kitlelerde anonimlik ve geçicilik analizi yapmışlar.

Araştırmacıların ortaya çıkardığı noktalar ilginç, mesela sitedeki aktivite hızınız , /b/* dosyası yani random imaj arşiviniz var ise ya da unicode biçimde akıcı konuşabiliyorsanız bunlar birer statü olarak geri dönüyor. Daha da ilginç olanı 4chan’in geçicilik özelliği paylaşımı daha da ateşliyor.

İşte bunun gibi araştırmadan çıkan bazı bulgular:

  • Ortalama bir thread’in yaşam ömrü 3.9 dakika… Bir thread’in 28 saniye içinde süresi doluyor. (örn. yüksek aktivite döneminde hiç cevap almayan bir thread); en uzun süre yaşayan thread 6.2 saat
  • Ortalama bir başlık sitede bulunduğu yaşamı boyunca ana sayfada sadece 5 saniye kalabiliyor. En az kalma oranı ise saniyeden az ve en önemli başlık sitede bulunduğu süre boyunca 37 dakika ana sayfada kalıyor.
  • Doğu standart saatine göre başlıklar en uzun sabah 9-10 arasında sürüyor ve en hızlı akşam 5-7 saatleri arasında süreleri doluyor. Yüksek aktivite ise doğu standart saatine göre saat sabah 3-4’e kadar sürdürülebiliyor. Bu da İngiliz ve Avrupa kullanıcılarının azımsanmayacak kadar olmasına rağmen 4chan’in /b/ dosyasını Güney Amerikalılar’ın okuldan sonra ya da işten sonraki zamanlarında bir hayli kullandığını ortaya çıkarıyor.
  • Site geçici olmasına rağmen /b/ kullanıcıları bu alt forumu aktif tutabilmek için kendilerine göre mekanizmalar üretmişler.Örneklerini ekteki dosyada bulabilirsiniz.
  • Tempo konusuna gelince bir hayli ilginç sitede kabaca 35,000 başlık ve 400,000 post var…öte yandan Digg platformunda neredeyse günlük 7,100 “başlık” oluyor (1.3 milyon 6 ayda), ve Youtube’da günde 65,000 yeni video yükleniyor. Yani özet olarak /b/ yaratıcıları “sadece bir alt forumda!” kabaca Youtube ve usenet gibi platformlar ile neredeyse aynı miktarda post aktivitesi yaratıyorlar.

/b/: 4chan’in en popüler alt forumu. Random – her türlü içeriği barındırıyor.

PDF Dosyasının Linki: 4chan and /b/: An Analysis of Anonymity and Ephemerality in a Large Online Community (PDF)

Share.

About Author

Comments are closed.