Günümüzde özellikle tabletlerin de son kullanıcının hayatında fazlaca yer işgal etmeye başlayamasıyla birlikte mobil platformlar üzerinden video tüketimi büyük bir ivmeyle artmaktadır. Elimizdeki son rakamlara göre USA’de Ocak 2012’de 45 milyon olan tablet penetrasyonu Ağustos 2012’de 59 milyona ulaşmış durumda ve aynı zamanda 2013 başı itibarı ile akıllı telefon penetrasyonu ise %55’lere yaklaşmış gözüküyor.

Conviva’nın yeni yayınladığı mobil video servislerinin kalitesi üzerine odaklanan raporunda 2012 yılında mobil cihazlara verilen video streaming servislerinin %50’den fazlasının takılma (buffering) ve kötü kalitede izleme deneyimi yaşattığı gerçeği ile karşılaşmaktayız. Mobil cihazları kendi içinde sınıflandırmak gerekirse iOS tabanlı cihazların Android tabanlı cihazlara oranla bu alanda her kategoride daha iyi bir performans sergilediğini söylemek ise yanlış olmayacak gibi gözüküyor.

(Raporun tamamına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz)

http://www.conviva.com/vxr/

iOS tarafında her 10 dakikalık izleme deneyiminde yaklaşık 40.2 saniye takılma (buffering) deneyimi yaşanırken bu süre Android tarafında 56.7 saniyeleri buluyor. Yayınların ortalama başlama süresi de Android’te 2.9 saniyelerdeyken iOS’te 2.4 saniyeler mertebesinde.

Önemli bir başka veri de Android’e verilen yayınların yaklaşık %17,5’unun hiç başlayamadığını ya da hata verdiğini gösteriyor. iOS tarafında bu oran %13.6 ile yine Android dünyasının bir adım önünde yer alıyor.

Elbette yalnızca bu verilere dayanarak Android tarafının iOS dünyasına gore video izlemede geride olduğunu  söylemek mümkün değil ama şu bir gerçek ki Android işletim sistemlerindeki parçalanma (fragmentation) ve halen düşük versiyon Android cihazların çokluğu buradaki ortalama kalite verilerini oldukça kötü etkiliyor.

Hem yurtiçinde hem yurtdışındaki bir çok operatörün format/kalite vb. konularda Android tarafında iOS’e gore çok daha fazla zorlanmasının altında da bu neden yatıyor.

Share.

About Author

Comments are closed.