Şu anda açık ara en başarılı OTT servisi diyebileceğimiz Netflix, 2013 sonunda 10 milyon uluslararası üye hedefine doğru ilerliyor. 2013 Q3 sonunda ~29M US, ~9M uluslararası üyesiyle Netflix, son 3 aylık dönemde +3 milyon uluslararası üyesi daha olacağını düşünüyor.

3 ay gibi kısa bir zamanda 3M üye hedefinin yakalanabilmesi için Netflix’in mevcut pazarlar dışındaki pazarlara da açılması gerekiyor. Bu da Avrupa’da Netflix’in yakında yeni ülkelere giriş yapacağını gösteriyor. Netflix’in Avrupa’daki genişlemesine bakacak olursak; UK’de Virgin, İsveç’dde ise Com Hem ile anlaşmalar yaparak, operatör bazlı bir genişleme politikası izlediğini söyleyebiliriz.

Bir operatör ile bir OTT servisinin çok sıkı rakip olması gerekirken bu tarz ortaklık anlaşmaları yapmaları da aslında çok mantıksız görülmemekte. Bu sayede operatörler, üyelerine daha fazla içeriği sunabiliyor. Ayrıca Netflix’in son dönemdeki House of Cards ile başlayan ve onu geçen Orange is the New Black serisini de üyelerine sunabilen operatörler için bir farklılık da yaratmış oluyor diyebiliriz.

Netflix’in opeartörlerle ortaklık stratejisindeki en önemli nokta ise bunu STB aracılığıyla yapması. Tivo STB’lar ile sağlanan Netflix servisi, böylelikle zaten halihazırda üyelerin salonundaki cihazlarda aktif hale getiriliyor. Netflix müşterilere mevcut cihazlarla ulaşmanın güzelliğini yaşarken operatörler de ekstradan içerik sağlamış oluyorlar.

Netflix, 2014 başında 10M uluslararası üyeyi geçerse, servisin Avrupa’da yeni yeni ülkelerde sahaya ineceğini düşünebiliriz. Peki Netflix, Türkiye’yi planlarına ne zaman alacak… alacak mı?

Share.

About Author

Comments are closed.