2014 2.çeyrek sonuçlarını açıklayan Netflix ABD dışındaki  pazarlarda da büyümesini sürdürdü. Son gelen rakamlara göre toplam abone sayısı 50 Milyonu geçen Netflix’te bu rakamın yaklaşık 14 Milyon’lık kısmını uluslararası pazarlardaki müşteriler oluşturuyor.

2014 Eylül ayında Avrupa’da ciddi bir lansman hazırlığı yapan Netflix içlerinde Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Belçika ve Lüksemburg’un da yer aldığı ülkelerde yapacağı servis açılımları ile Avrupa’daki gücünü de ciddi oranda arttıracak gözüküyor. Bu ülkelerde içerik havuzunun ise %20 yerel %80 ise Hollywood içerikleri olacağı gelen bilgiler arasında.

Bu lansmanın ardından Netflix’in uluslararası pazarda 180 Milyon haneye girebilir duruma geleceği, toplam abone sayısını da çok hızlıca 60 Milyon mertebesine getirebileceği konuşuluyor.

netflix_imaj2

Uluslararası pazardaki müşteri sayısındaki bu artış henüz karlılığa ise yansımamış durumda. 2014 2. Çeyreği uluslararası pazarda 15.3 Milyon USD zararla kapatan Netflix, Eylül ayındaki lansmanın ardından bu rakamın 42 Milyon USD’ye varabileceğini öngörüyor. Pozitif karlılık hedefi ise ancak 2015 ortalarından sonra adreslenebilir gözüküyor. Şirketin toplam son çeyrek verileri ise 1.15 Milyar USD gelir ve 212 Milyon net kar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.