Dolaştığım mekanlarda/mağazalarda bakarım her zaman sosyal medya ile ilgili herhangi bir olay var mı diye. Gittiğim yerlerde türlü türlü uygulamalar gördüm. Bunlardan daha efektif faydalanmak için bazı önerilerim olacak. 🙂

Öncelikle VW’nin satış mağazalarından biri olan galeriye girdim… Arabalara bakarken satış temsilcisinin masasında buldum kendimi. Fiyatları öğrenirken karşıma baktığımda bir A5 kağıda basılı aşağıdaki leaflet’i gördüm. Like VW. Belki insanlık için küçük bir adım ama en nihayetinde bir oto galerisi için bence büyük bir adım. Başlangıç için güzel ama yetmiyor. Kullanıcıya direkt bağlantı kurdurmanız gerekiyor. Şimdi ben onu göreceğim elimdeki akıllı telefonu alacağımve sonra tarayıcıyı ya da aplikasyonu açıp VW sayfasını arayıp Beğen yapacağım. İmkansız! 🙂

Bunun yerine küçücük bir QR kod ile ben bu fotoyu çeker gibi VW sayfasına like verebilirim. Bunun kurgusu çok basit; QR code’u basılan a5 leafletin bir köşesine eklemek 🙂 Tavsiyem şu, kesinlikle kullanıcıdan birden fazla hamlede sizi beğenmesini/takip etmesini beklemeyin. Ne teknoloji varsa kullanın en kısa adımda like/takip ettirin.

Otomobil satan markalı galeriler için çeşitli yerlere bu like uygulamalarından kullanmak gerekir. Örneğin dikiz aynasına QR kod’lu sallanan bir Facebook “F” logosu koyun. Ya da fiyat kağıdının yanına avantajlar için takip et/beğen ekleyip fan sayılarını arttırın.

Dikkatimi çeken bir başka şey ise elinde iPad olan oto danışmanları. 🙂  Konsept beş beş güzel ellerde iPad. Arabaya bakarken yanıma yaklaşıyor ben de heyecan yapıyorum acaba iPad’den nasıl bir dümen gösterecek diye ama  kullanım amacına bakıyorum “pardon Emre bey telefon ve e-mail alabilir miyim?” İşte bu komik! Elinde bir sürü şey yapabilecek bir cihaz varken sadece telefon ve e-mail alıp onu oraya kaydetmek! Gerçekten harika! Onun yerine Scirocco bakan bir genç adam hemen arabanın yanında fotosunu çekip kullanıcının izniyle VW Facebook sayfasına yükle… Vatandaşla etkileşimi her zaman maksimumda tut.

Share.

About Author

Comments are closed.