OIPF, web tabanlı uygulamaların PC harici sistemlerde, örneğin TV, STB,  çalışmasını kolaylaştıracak bir API geliştirmekte ve marketteki dağılmanın mümkün olduğu kadar önlenmesi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu API ve tarayıcı özelliklerini de günümüz teknolojisine uyarlayarak yeni sürümler geliştirmektedir.

Son durumda Open IPTV Forum, içerisinde HTML5, DOM3, CSS ve farklı web teknolojilerin de bulunduğu yeni profili Smart TV’lerde kullanılması için tanımlamıştır. Bu sayede belirtilen profili sağlayan internet tarayıcıya sahip olan cihazlar üzerinde OIPF uyumlu uygulamalar geliştirilebilecek.

Gereksinimler W3C’nin tanımladığı ve release edilmiş olan son web teknolojilerine uygun bir şekilde belirlenmiş ve cihaz üreticilerinin bu desteği sağlaması sayesinde uygulama geliştiriciler, içerik ve servis sağlayıcılar tarafından zengin içerikli HTML5 uygulamaları yazılabilir duruma gelecektir. Tanımlanan bu profilde, W3C’nin bazı özel kullanımlar için tanımladığı özel spekleri içermekten kaçınılmıştır.

Gereksinimler Open IPTV Forum sayfasından indirilebilir.

Share.

About Author

Comments are closed.