Orange Telekom, daha önce %49’unu aldığı Dailymotion video sitesinin geri kalan %51 hissesini de satın alarak Dailymotion’ın %100’üne sahip oldu. Fransa’nın en büyük, dünyanın sayılı IPTV operatörlerinden olan Orange, bu alım ile contentin sahibi olmak yerine content aggregator olmayı tercih etmiş olduğunu açıkça ortaya koydu. Aslında Orange bu satın almayla, pahalı içerik haklarını almak yerine Dailymotion’ın hali hazırdaki online içerik haklarını makul denebilecek bir fiyata satın almış oldu. Peki Dailymotion’daki içerik ne kadar PPV modeli için uygun premium bir içerik? IPTV sektörünün öncülerinden olan Orange, eğer başarılı olursa bir konuda daha öncülük edeceğinin sinyallerini veriyor çünkü bu ay itibariyle Dailymotion, Youtube örneğinde olduğu gibi özel kanallar kurup aylık üyelik bazlı VOD modeline başladı.

Dailymotion Türkiye’de MCD Digital ortaklığı ile paralı Dailymotion+ servisini yakında başlatacağını açıkladı. Dünyada en çok ziyaretçi sıralamasında 3. sırada olan Türkiye, Dailymotion için bu tarz bir premium içerik modelini test edebileceği uygun bir ülke olarak görülüyor.

Neden Türkiye?

  • Regülasyonlar Fransa kadar sıkı değil
  • Vizyona girmeyen bir çok uluslararası film var
  • Dailymotion’a 3. büyük ziyaretçi sayısı Türkiye’den
  • MCD Digital ile halihazırda olan ortaklık

Türkiye’de regülasyonlar Fransa kadar sıkı değil…

Dailymotion’ın açıklamalarında yukarıdaki vurgu da çok önemli bir etken çünkü Fransa’da aynı servis ile bir film yayınlanması için regülasyonlar gereği 36 ay geçmesi gerekmekte. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de regülasyonlar olarak OTT sektöründe bir açık bulunmakta. Beklentimiz RTÜK tarafından yakın zaman daha önce IPTV için yapıldığı gibi bir yönetmelik ve yasa ile regülasyona gidileceği yönünde.

50 milyon saat canlı yayın içeriği izlendi.

Son olarak başka önemli bir vurgu da Dailymotion’da içeriğin patronu Marc Eychenne’den geldi. Eychenne, canlı yayın servislerinin bedava olarak sağlandığını ve 50 milyon saat canlı yayın izlendiğini bildirdi. Ne dersiniz, yakın gelecekte elinde iğneyle gezen Türkiye için Dailymotion olacak mı? Dailymotion canlı yayınlarıyla, özel kanallarıyla, uygun bir fiyat politikasıyla belirli bir kitlenin operatörü rolüne soyunup Türkiye’de ilk cord-cutting trendini yaratabilecek mi? Yakından takip ediyor olacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.