IPTV, OTT ve Pay TV sektörlerinde öncül araştırmalar yapan ve bir çok event organize eden TV Connect, son dönemde yaptığı Connected 100 adındaki çalışmanın ilk çıktılarını basına duyurdu. TV Connect yetkilileri bu çalışmada özellikle eğlence sektörünün geleceğini araştırdıklarını ve TV/Media sektöründeki en kritik oyuncuların görüşlerini alarak bu raporu oluşturduklarını iletiyorlar.

Bu raporun çıktılarına göre Pay TV endüstrisinin geleceği oldukça parlak gözüküyor.

  • Katılımcıların %79.6’sı OTT’nin yükselişinin artacağına inansa da bunun broadcast tabanlı Pay TV operatörlerinin pazardaki konumlarını öldürmeyeceğini düşünüyor.
  • Ancak broadcast tabanlı servislerdeki kullanıcı arayüzlerinin geliştirilmesinin şart olduğu ve OTT oyuncuları ile rekabette bunun mutlak amaç olması gerektiği üzerinde durulan bir diğer nokta. (%79.2)
  • Yaklaşık %95.5 gibi büyük bir oranla çoklu ekranın (multiscreen) önemi ve bu ekranlardaki deneyimin birbirinin benzeri olması gerektiği yönündeki geri bildirimler Pay TV operatörlerinin üzerinde durması gereken önemli noktalardan bir diğeri.
  • Son olarak rapora katkıda bulunanların çoğunluğunun önümüzdeki 5 yıllık dönemde Netflix’in dominant OTT oyunculuğunu kaybedeceği (%67.3) yönünde görüş bildirdiğini belirtmekte de fayda var. Katılımcılar Apple (%41.7), Amazon/LoveFilm (39.6) ve Google’ın (%16.7) sektörün yeni iticileri olacağı kanaatleri oldukça yüksek.

Uzunca süredir sektörü takip eden ve içinde bulunan biri olarak bu noktadaki şahsi görüşüm OTT servislerinin Pay TV operatörleri için tamamlayıcı servis olarak konumlandırıldıklarında müşterileri adına vazgeçilmez bir loyalty aracı olacakları yönünde. Hali hazırda bunun başarılı örneklerini hem ülkemizde hem de yurtdışında görmek de mümkün.

Önümüzdeki dönemde ise hangi operatörlerin bu kombinasyonun sürdürülebilirliğini ne oranda gerçekleştirebileceğini ise hep birlikte göreceğiz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.