Başlıktan da anlaşılacağı üzere son dönemde online video streaming servislerinin mobil dünyadaki önlenemez yükselişi devam ediyor. Bu trendin en belirgin gözlendiği operatör ise yaklaşık 30 milyon abone bazına sahip olan Netflix diyebiliriz.

Nielsen’in 2012 yılında hazırlamış olduğu raporda Netflix abonelerinin sadece %5’inin iPad üzerinden yayınları takip ettiği belirtilirken henüz 2013 tamamlanmadan bu rakam 3 katına yani %15’e ulaşmış durumda. Diğer Android ve Windows 8 tabanlı tabletlerin kullanımında da benzer oranlarda artış gözleniyor.

Tabletlere oranla daha küçük ekranlar sunmalarına rağmen akıllı telefonlarda da video servislerinin tüketimi popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Son 1 yıl içerisinde Netflix abonelerinin akıllı telefonlar üzerindeki kullanımı %11’den %23’e yükselirken aynı oran Hulu Plus abonelerinde %10’dan %17’yelere kadar yükselerek ciddi bir ivme göstermekte.

netflixhulu

Grafikten de görüleceği üzere halen OTT servislerinde  PC dünyasının baskınlığı göze çarpsa da ciddi anlamda video servislerinin tüketiminin PC’den mobil cihazlar yönüne kaydığı gözükmekte. Özellikle Hulu Plus kullanıcıları içinde PC kullananların 1 yıl zarfında %63’lerden %40’lar mertebesine düşmesi bunun da önemli bir göstergesi.

Ülkemizdeki OTT video servislerinde de benzer anlamda mobil cihazların kullanımının  arttığını söylemek mümkün. Özellikle genç neslimizin çılgın sayılabilecek derecedeki teknoloji adaptasyonu servis sağlayıcıları bu yönde servis kalitesini geliştirmeye teşvik eder durumda.

Bugün baktığımızda özellikle canlı spor yayınları yapan, geniş VoD ve catch-up kütüphaneleri sunarak yüksek anlık ziyaretçi sayılarına ulaşan Digiturk PLAY, Dilediğin Yerde ve Lig TV gibi OTT servislerinin mobil uygulamalarının çeşitliliği ve neredeyse her platformda aynı deneyimi son kullanıcıya vaad etmeleri bu servislerin mobil cihazlar üzerindeki tüketimini ciddi anlamda PC ile rekabet eder hale getirmekte ve insanlara diledikleri içeriğe diledikleri yerden ulaşma fırsatı vermektedir.

Kim bilir belki de yakın gelecekte PC tamamen yerini mobil cihazlara bırakır ne dersiniz?

 

Share.

About Author

Comments are closed.