Daha önce de bahsettiğimiz gibi OTT, kullanıcılara özgürlük sağlayan ve seçimi kullanıcıya bırakan bir model. Bu model ile, klasik TV anlayışındaki kullanıcılara zorla verilen yayın akışı kavramı kayboluyor ve yerini kullanıcının seçtiği içeriği izlemesine dönüşüyor. Kullanıcıya bir esneklik sağladığı düşünülen bu modelde en önemli yapıtaşlarından ikisi “Discovery” ve “Recomendation” özellikleri oluyor çünkü OTT modelinde kullanıcıya binlerce içerik arasından aradığını bulmayı ve bu servis sağlayacının da bu içerkten kar etmesini bu iki önemli özellik sağlıyor.

Discovery ve recomendation ile ilgili pazarda küçük ve büyük oyuncular mevcut fakat tam olarak piyasayı alt üst eden bir çözüm mevcut değil. İşte tam bu noktada ilginç bir kavram ortaya çıkıyor “dayparting”. Dayparting, mevcut içerik servislerini aynı TV kanallarının yaptığı gibi günün belli saatlerine bölüyor ve kullanıcıya binlerce içerik içinden daha kolay aradığını bulmasına olanak veriyor. Örneğin sabah saatlerinde haber ile ilgil içerikler, akşam saatlerinde dizi, film gibi içerikleri sunuyor.

Bir adım daha ileriye gidecek olursak, dayparting kullanıcıya içerik seçmek yerine o saate uygun içeriği kendisi veriyor. Bu da OTT modelinde klasik TV anlayışını getirmiş oluyor. Dayparting’in avantajı kullanıcıların düşünmeden ekranda “birşeyler” izlemesine olanak veriyor, bir nevi kullanıcının seçim işini kolaylaştırıyor. OTT servisini farklı farklı kanallar mantıgında şekillendirdiğinizi düşünün. Üyelerinize belirli sayıda virtual kanal sunuyorsunuz ve gün içinde uygun olan saate göre uygun içerikleri onlar için seçiyorsunuz. Biraz daha geliştirecek olursak, bu kurduğunuz yapıyı aynı zamanda açık sistem yapıyorsunuz ve isteyen istediği içeriği dayparting mantığında diğer üyelerinizle ile paylaşabiliyor.

Dayparting, belirli bir sayıda kullanıcı için güzel bir çözüm olarak görülürken OTT’nin istediğin zaman istediğin video kavramını sınırlandırıyor. Yapılacak en güzel model OTT servisine ek olarak bir Dayparting özelliği ile bu kararı da kullanıcıya bırakmak olacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar birşeylerle uğraşırken de TV izlenmese de açık duruyor. Başkabir nokta ise sabah kahvaltısı yapmak yerine kimse OTT servisinden içerik bulup şunu oynatmalıyım diye uğraşmak istemiyor ama aynı kişi birkaç saat keyifli zaman geçirmek için sunulan içerikler arasında gezinme costunu yüklenebiliyor. Bu yüzden istendiğinde Dayparting özelliğiyle, istendiğinde de klasik OTT mantığıyla sunulan servisler kullanıcılar açısından cazip olacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.