Smart TV’lerde bulunan uygulamalar sayesinde son zamanlar internete bağlanan TV sayısında beklenildiği gibi artış görülmeye başlandı.

Bir TP Vision markası olan Philips’in son verilerine göre 2012 yılı içerisinde Smart TV özellikli ürünlerinin %72’si ayda en az 25 kez uygulamaları kullanmış. Yani yaklaşık ayın her günü bir kez uygulamalara girilmiş. Aslında bu rakam son zamanlarda TV sektöründe duyduğumuz en iyi rakamlardan bir tanesi.

Serverlardan alınan raporlara göre, kullanılan uygulamaların %43’ü catch-Up TV uygulaması ve VOD servislerinden dakika bir film kiralanmış. Şu anda ayda yaklaşık 110.000 saatlik video satılmaya başlanmış.

Üstte belirtilen değerler için herhangi bir bölge belirtilmemiş ama muhtemelen batı Avrupa rakamlarını yansıtıyor. Türkiye TV pazarı için şu anda bunlar uzak rakamlar. Ülkemizde internet altyapısının giderek düzeliyor olması, önümüzdeki yıllar için umut veriyor. Şu anda sınırlı sayıda TV’de aktif olan Turkcell TV, Digiturk IQ, Tivibu gibi VOD servislerinin TV’de yayılımını tamamlaması ve Türkiye marketinde satılan bir çok TV’nin SmartTV özelliğine sahip olması ile bizlerin de yukarıda belirtilen rakamlara ulaşması hayal değil.

Share.

About Author

Comments are closed.