Daha önce de duyurduğumuz Qualcomm’un kendine yeni iş alanı olarak Smart TV ve STB’ları seçmesi CES 2014’te resmen duyuruldu. Yapılan açıklmaya göre Snapdragon 820 adlı işlemci ile bu pazara giren Qualcomm, mobil tarafında güçlü olduğu özellikler ile STB & TV pazarında farklılık yaratmaya çalışacak.

Açıklamayı inceleyecek olursanız Qualcomm yeni işlemcisinde öne çıkardığı 3 konu: işlemci hızı, yüksek kalitede video, 802.11ac gibi connectivity özellikleri görülüyor. Üründeki güvenlik özellikleri belirtilmiyor, bunu yerine SnapDragon StudioAccess ile premium içeriklere imkan sağladığından bahsediliyor. Öne çıkarılan özellikler ile işlemci operatör pazarından çok TV ve OTT pazarına hitap eden bir ürün olmuş oluyor.

Ürün aynı zamanda Android KitKat’in özelleştirilmiş bir versiyonu ile de gelerek savımızı güçlendirerek, son zamanların hararetli konusu olan Android’in kendine TV & STB dünyasında ne kadar yer bulabileceği konusunda da Qualcomm Anroid cephesinde yerini almasını sağlıyor. Aynı zamanda Qualcomm mobil camiasındaki güçlü özellikleri olan yüz tanıma, sesli kontrol, gesture ile kontrol özelliklerini de STB ürünlerine getirerek bir farklılık getiriyor.

Snapdragon 802’un öne çıkan özeliklerinden sonra detaylarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: Quad core Krait 1.8 GHz CPU, Adreno 330 GPU, Hexagon DSP, Qualcomm® VIVE™ 802.11ac

Share.

About Author

Comments are closed.