Digitürk’ün %53’lük hissesini kimin satın alacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Önceki yazılarımızda potansiyel alıcılardan bahsetmiştik ve orada ismi geçen Dsmart ile Türk Telekom bu niyetlerini açıkladılar. Fakat listede bahsettiğimiz diğer bir operatör olan Sky, resmi olarak henüz bir girişimde bulunmuş değil.

Sky firmasının mevcut portföyünü düşünecek olursak, Digitürk’ü satın almak aslında çizgilerine uyan ve iş potansiyellerini arttıracak bir hareket olacaktır. Sky şu anda Avrupa’nın önemli ülkelerinin en büyük DTH operatörlerinden ve özellikle spor müsabakalarını, başta ülkenin futbol liği, kendi bünyesinde bulundurarak üye çekmeye çalışıyor. Yani Digitürk’ün Lig TV’yi elinde tutarak yapmaya çalıştığı gibi. İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya, İrlanda gibi ülkelerin liglerini elinde bulunduran Sky, yeni bir anlaşmayla Sky Sports1 US kanalı kurarak Amerika’daki NBA, NFL, NCAA ve IndyCar yayınlarını Almanya’da müşterilerine canlı seyretme imkanı sunuyor.

Sky veya yabancı operatörler Türkiye’ye girmek istemezse bunun nedeni ortada, şike soruşturması. Son 2 senedir Türkiye’de yaşanan bu süreç ve futbolun kalitesinin giderek düşmesi, Sky gibi spor müsabakaları ile ünlenmiş operatörlerin, siyaset ile fazla içli dışlı olmuş lig sistemine girmek konusunda kaygı duymalarına ve alımdan uzak durmalarına neden olabilir. Bilindiği üzere 2 sene önce başlayan süreçte Fenerbahçe ve Beşiktaş için açılan davalar Digitürk’ün LigTV aboneliklerini etkilemiş ve zararın azaltılması için o sene TFF tarafından playoff ile şampiyonluk sistemi uygulanmıştı. Bu da, Digitürk’e LigTV ile ayakta kalan bir sistem görünütüsü vermişti. Dsmart ve Türk Telekom haricinde, Digitürk’ü satın alarak markete yeni girecek olan operatörün LigTV’yi elinde tutamaması durumunda yaptığı alım hüsran ile sonuçlanabilir.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. burada enteresan bir durum da satışın Çukurova grubu tarafından yapılacak olması. Malum TMSF’nin yönetiminde halihazırda Digitürk, ancak satışın yapılması için Çukurova’ya 1 ay gibi bir süre verilmiş. Satışı TMSF yaparsa o zaman ihale açması gerekecek. Çukurova ise dilediğine satabilir.