Smart TV pazarının uygulamalar açısından herhangi bir ortak standarda sahip olmayışı, uygulama geliştiriciler, operatörler, içerik sağlayıcıları açısından en büyük engellerden biri. Herhangi bir cihaz için geliştirilen uygulama, diğer üreticiler için de tekrar geliştirilip bir iterasyona girmek zorunda. Piyasada Smart TV ve OTT cihazların neredeyse hepsi kendi Web Browser ve Codec speclerine sahip olduğu için, bir süredir “market fragmentation” problemi çözümü için girişimler mevcut. Smart TV uygulamaları için ortak bir standard belirlemek isteyen Smart TV Alliance, Connected TV standardlarını belirleyecek olan ve henüz final hale gelmeyen UK DTG D-Book 7 Part-B, Fransa ve İspanya’nın lokomotiv olduğu HbbTV v1.5 bu standardların bazıları.

BBC; market fragmentation’ı çözmek için işte bu noktada kendi standardıyla geliyor! BBC, TAL (Television Adaptation Layer) adını verdiği yeni bir arayüz tanımlayarak, tüm uygulamalarını bu arayüz üstünde geliştireceğini duyurdu. TAL, teknik olarak yukarıda bahsedilen standardlar kadar geniş bir scope sahi olmasa da tak-çalıştır bir yapıda da olmayacak. Arayüz ilk olarak 2012 Londra Yaz Olimpiyatları uygulamasında kullanılmaya başlandı. Konunun önemli bir noktası, BBC’nin iPlayer sertifikasını TAL desteklemeyen ürünlere vermeme kararı alması durumunda, mevcut tüm üreticiler için TAL’in de facto standard haline gelmesi anlamına gelecektir.

BBC, iPlayer, BBC News, BBC Sport gibi bir çok popüler uygulamanın sahibi olarak böyle bir arayüz çözümüne gitmesi BBC için çok akıllıca olsa da varolan standardlaşma çalışmalarına balta vurmuş da oluyor. BBC, TAL ile tüm standardlaşma çalışmalarını bekleyemeyecek bir market var ve biz geç kalmak istemiyoruz mesajını açıkça veriyor. Bu noktada DTG D-Book ve HbbTV’ye katkı sağlayan BBC, kendi arayüzünü ortaya atarak da aslında bu çalışmalara ne kadar inandığını da belli etmiş oluyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.