Nedir Sosyal TV? Televizyon izlerken sosyal medyada bir stream yaratmak mı? yoksa internet kabiliyeti bulunan panellerin sosyal medya entegre çalışabilmesi mi?

İlk bakışta anlaşılan sosyal tv’yi kısaca açıklayayım bir yandan televizyon programını takip ederken bir yandanda elinizde, avucunuzda ya da masanızda bulunan internet bağlantısı olan bir cihaz ile sosyal medya bulutuna görüşlerinizi ya da isyanlarınızı dile getirmek. 🙂 bu konu ile ilgili guardian’ın the x-factor isimli programı ile ilgili makalesini okuyun derim.

İkinci olarak benim için esas olan ve yeni nesil panellerdeki (samsung, sony ve diğer televizyonlar gibi) connected tv mantığıyla bir sosyal platformları bünyesinde bulunduran, insanların televizyon izlerken aynı zamanda siz herhangi bir programı izlerken, akıllı kumanda aracılığıyla izlediğiniz programdaki konuyu arkadaşını ile paylaşıp üzerine konuşmak ya da aktörün üzerindeki kıyafeti arkadaşınıza yollayıp üzerine laflamak gibi birçok paylaşım ve etkileşime sahip Sosyal TV modeli.

Çeşitli uygulamalara ek olarak televizyon teknolojisi evrimleşirken artık “telemedya” olarak anılabilir. işte telemedya doğası gereği sosyal olacaktır. zaten televizyon ile televizyon 2.0’ın arasındaki en büyük fark budur. Eskisine göre artık televizyonlar da kullanıcılar ile etkileşime geçebiliyor. Burdan ajanslardaki iş geliştirmecilerin ellerini bu platformdaki projeler için ellerini avuşturduğunu görür gibiyim lakin  ileride bir çok reklamın bu teknoloji üzerinden hareketle süper geri dönüşler yapılabilecek modelleri mevcut. ilgilenenler benimle iletişime geçebilir 😀

Özellikle arama motorlarının ve oyun konsolları bu konuda yoğun çalışmalar yapıyorlar. Yahoo Connected tv ile Google’da “Google TV” ile sosyal televizyon modelini epeydir kurguluyorlar.

Bu tip teknolojilerin kullanıcıya alıştırma dengesini unutmayalım. İnsanlar kullandıkları teknolojinin yenisini her zaman bir süre için reddederler. Buna ek olaraktan burada mevzu bahis televizyon izleme alışkanlığı var ve bu kemikleşmiş alışkanlığın değişimi için daha sert marketing çalışmaları gerekiyor.

to be continued… 🙂

Share.

About Author

Comments are closed.