Televizyon izlemeyi gerçekten seviyoruz. Yanına bir de Sosyal TV geldiği zaman tadından yenmez.

Şimdilerde sosyal medya televizyon alışkanlıklarımızı değiştirmeye, geliştirmeye başladı. Kısacası izleyiciler interaktifleştirildi. İş yerinde, komşuda bir ortamda insanlar mutlaka önceki akşam primetime’da yayınlanan programın/yayının dedikodusunu yaptılar. Şimdi ise güncel paylaşım platformları bu dedikoduları kayıt altında tutuyor ve gerçek zamanlı insanların paylaşmasına izin veriyor. Özellikle Twitter’ın TV programları ile birlikte kullanımı ilginç istatistikler yaratıyor. Kullanıcılar program başlar başlamaz tweet atarken bu durum program bittikten hemen sonra kesiliyor. Yapımcılar ya da yayıncılar bu durumu reklamlara ya da program bittikten 2 saat sonrasına kadar yayabilirler ise programın hype yaratma etkisi daha da artacaktır.

Bu konudaki yaklaşımlar ise şöyle:

1. Farklı ekranlarda reklam modelleri 

Sosyal TV, kullanıcı angajmanını sağlayacak değişik kanallar yaratıyor. Akıllı telefonların, tabletlerin hatta akıllı TV’lerin patlama yapması ile kullanıcılar artık televizyon izlerken internet platformunda daha fazla etkin oluyorlar. Özellikle reklam aralarında izleyiciler TV’ye olan ilgilerini kaybediyor ve tweet atıyorlar, Facebook’ta izledikleri program ile ilgili durum güncelliyorlar ya da bilgisayarlarından internette surf yapıyorlar. İşte bu durum markaların Sosyal TV’yi kullanarak etkin hale gelebileceği bir kanal oluşturuyor. Reklam aralarında ya da kullanıcının rahatsız olup başka ortalamlarda vakit harcadığı noktalarda bu tip uygulamalar ile var olmak markalar için ilginç sponsorluk ve ikili ekran reklam kampanyları fırsatı doğurabilir ve karar verme anında kullanıcıları çekebilirler.

2. Reklam ve Sponsorluk 

Sosyal medya her zaman olduğundan daha fazla kullanıcı entegrasyonu sağlıyor. Sosyal Medya kampanyaları henüz sature olmadığından bu platforma üretilen fikirler bir şekilde sınırlandırılıyor. Bu sınırlandırma ya marka tarafından oluyor ya da kullanıcı tepkisinden korkulduğundan otomatik olarak gerçekleşiyor. Bu sınırlandırmaların sonucu olarak da şu an sosyal medya genel anlamda CRM için kullanılıyor. Web’in kullanıcı deneyimi açısından sosyal medya platformlarında yazılı mesaja çok basit olarak olanak sağlaması başka türlü etkileşimleri gölgede bırakıyor. Ancak connected tv’lerde olacak sosyal medya bağlantıları gölgede kalmış sosyal medya fonksiyonlarını ortaya çıkarabilir ve TV izlemeyi bir hayli eğlenceli hale dönüştüreceğinden eminim.  Sosyal TV, word of mouth ve paylaşım odaklı olduğundan buradaki gerçekleşecek muhabbetin seviyesi otomatikman kendi reklam alanlarını yaratacak. Ben bu konuda özellikle Real-Time Marketing performanslarını yüksek tutan markaların çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

3. İçerik Keşfi 

Sosyal Medya eklentileri birer birer televizyon platformlarına, OTT, Hybrid TV ve internet ile bağlantısı olan her STB’ye giriyor. Bunun sonucu olarak da özellikle önerilen içeriklerin bu kanal yolu ile kullanıcılara sunulduğunu görüyoruz. Bir önceki yazımda sosyal medyanın EPG’lere girdiği noktada sosyal bağlantılı önerilerin kullanıcıların içerik tüketme hızını etkileyeceğini söyleyebiliriz. Faydası tartışılır ama şunu da belirtmek lazım… Bu tip içerik keşiflerinin buzz yaratan programlara fayda sağlayacağı çok açık ancak televizyon dünyasında tutunmaya çalışan programların da eline basacağını öngörüyorum. Bunun için yapımcıların değişik metodlar ile kullanıcıları bu programlara yöneltmeleri gerekecek.

4. TV Reytingleri

Son veriler ve geri dönüşlere göre Sosyal TV kullanıcıların canlı yayın izlemesini tetikliyor. Twitter’dan Chloe Sladden‘ın şöyle belirtiyor “Bu bir gerçek ki Twitter izleyicileri canlı programlara yönlendirip buradaki deneyimi paylaşmalarına yardımcı oluyor ve bu durum da daha çok canlı yayınlanan programlarda meydana geliyor. Eğer canlı olarak izleyip konu hakkında yorumları sonradan Twitter’da arkadaşlarınızdan, sevdiğiniz ünlülerden ya da herhangi birinden okuyorsanız, programın yarısını kaçırdınız demektir.”  Evet, Twitter’ın henüz reytingler üzerinde etkisini ölçen bir hizmet ya da ölçüm metodu yok ancak NBC, MTV, BBC ve Türkiye’den Show TV, NTV  sosyal medyayı kullanıp kullanıcılar ile programlar arasında 7/24 duygusal bağlılık geliştirip programın ulaştığı kitleyi büyütmeye yönelik çalışıyorlar. Eğer yayıncılar programlarına başarılı olarak sosyal medyayı kullanıp izleyicileri kanalize edebilirlerse o programlarda satılan reklam alanlarının fiyatı astronomik olacaktır.

5. Artan Gelir Modelleri 

ABD’deki TV pazarının oyuncuları Facebook üzerindeki micro ödeme modeline bir hayli ilgi duydular. Şimdilik temkinli yaklaşmalarına rağmen bu platformda yeterli bir gelir modeli kurgusu gördüklerini anlıyoruz. Örneğin, 3 ay önce Miramax Facebook üzerinde “Miramax eXperience” adını verdikleri bir uygulamayı hayata geçirdi. Bu uygulamada kullanıcılar Chicago filminden Good Will Hunting filmine kadar değişik genre’larda olan filmlerin tanesini 30 Facebook kredisine (US$3) izleyebiliyorlar. Bunun gibi Warner Bros da bu tip bir uygulama ile bu platformdaki kullanıcılara hizmet sağladı. Bu tip hizmetler ile içerik sahipleri ve yayıncıların gelir modelleri biraz daha dağınık olacak. Belli başlı standart olmuş gelir ve iş modelleri yerini fragmante olmuş ve özelleştirilebilir gelir modellerine bırakacak. Bu sektör için sosyal medya henüz emekleme aşamasında. Mutlaka gözlerimize inanamayacağımız inovatif hareketler olacak ve sosyal medya platformlarındaki dinamikler zaman içerisinde bir hayli değişiklik gösterecektir. Pazarda bu platformlara yatırım yapacak oyuncuların önümüzdeki dönemde geri dönüş alacaklarına ben kesin gözüyle bakıyorum.

Share.

About Author

Comments are closed.