2012 yılının en büyük trendlerinden olan Sosyal TV, tüm dünyada hızla ilerlemekte, ardı ardına “startup”lar kurulmakta. Yayıncılar ise Sosyal TV şirketleriyle ortak projeler yürütmekte veya kendi Sosyal TV deneylerini yapmakta. Peki  Sosyal TV kavramının ardındaki cezbedici etkenler nelerdir?

Daha Zengin bir kullanıcı deneyimi

Günümüz sosyal medyası artık attığınız her adımı sanal olarak sosyalleştiriyor. Evde tek başına TV izlerken; bir film, maç, tartışma programı, yarışma ile ilgili yorumlarınızı herkesle paylaşabilmektesiniz. Sosyal TV uygulamalarının eksik olduğu pazarlarda ise bu eksik, insanlar tarafından bir refleks olarak Twitter, Facebook gibi aslında bu amaç için doğmamış ürünlerle kapatılmaya çalışılıyor ve eksik kalıyor. Eksik kalmasındaki en büyük neden ise insanların duygularını yorumlarını artk arkadaşlar ile paylaşmak yerine community ile paylaşmayı tercih etmesi ve tüm bu bireylerin yorumları toplanarak aslında topluluğun sesi haline dönüşmesi oluyor ki bu da çok da büyük bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Arkadaşlar ile paylaşmak yerini topluluk ile paylaşmaya bırakıyor

İzleme Ölçümleri

Sosyal TV uygulamalarının bir diğer artısı, anlık olarak kaç kişinin hangi programı izlediği verisidir. Bu veri sayesinde targeted advertisement yapılabilir, aynı zamanda verilen reklamlar da bu bilgiye göre yönetilebilir. Video sektründe paranın yönetimindeki en büyük karar etkeninin izlenme oranları olduğu da unutulmamalıdır ve Sosyal TV kullanımı arttıkça izlenme oranları bilgisi de o kadar çok değerli hale gelecektir.

Reklam için yeni bir ekran

Sosyal TV uygulamaları, fiyatları hızla düşen tabletler ve smartphone’lar üstünde çalıştığı için firmalara TV ekranından başka bir reklam alanı daha yaratmış oluyor. Üstelik bu reklam alanı, tamamiyle hedefe yönelik olduğundan hedef kitleye ulaşması, mesajı iletme olasılığı çok daha yüksek oluyor.

Online Alışveriş

Sosyal TV aynı zamanda izlenen program ile ilgili ürünlerin tek dokunuşla alınabileceği bir ekran da olmuş oluyor. İzleyiciler sevdikleri programları izlerken aynı zamanda programla ilgili ürünleri de sipariş verebilecekleri için Sosyal TV bir alışveriş ekranına dönüşebiliyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.