Bir önceki yazımızda Sosyal TV ve uygulamalara değinmiştik. Bu yazıda ise gerçekten kullanılabilir bir Sosyal TV uygulaması nasıl olmalı konusunu inceleyeceğiz.

Sosyal ağ uygulamaları kullanıcıların PC, tablet ve telefon gibi cihazlarda kullanmaya alışkın olduğu uygulamalar ve araçlardır. Bu yüzden öncelikle Tv ile PC/Tablet farklarının göz önünde tutulması gerekmektedir.

  1. Birebir kopyalamak çözüm değildir: İlk olarak düşünülmesi gereken konu, salonda duran 50″ bir Tv ekranının 10″ bir tablet ekranına göre ortak kullanılan bir ekran olduğudur. herkesin içinde Facebook, Twitter sayfanızı 50″de birçok kişi açmak istemeyecektir. Bu yüzden, varolan sosyal uygulamaları birebir kopyalamaya çalışmak sizi sadece teknik olarak tatmin edecek bir uygulama olacaktır. Bunun yerine TV ekranında ortak olarak görülmek istenen bilgileri göstermek uygulamanın kullanım oranını arttıracaktır. Twitter hashtagleri, bu tip bilgilere guzel bir örnek olabilir.
  2. 140 karakterlik bir tweet, siyah kuşak kumanda kullanıcıları içindir: Mevcut Smart TV Twitter uygulamalarından atılan Tweet uzunlukları genelde 10 harfi geçmemektedir. Bu yüzden tasarım aşamasında kullanıcı inputunun tabletler kadar kolay olmadığını unutmayın.
  3. Show Must Go On: Araştırmalar gösteriyor ki son kullanıcılar “sürekli izlemeseler dahi” TV’de videonun devam etmesini istiyolar,  hatta bakmasalar bile! Facebook sayfanıza bir “Like” göndermek için canlı yayını, videoyu resize ederek veya saydam bir katman kullanarak asla engellemeyin.
  4. Curl Up: Bugune kadar PC etkileşimi için kullanılan lean-forward, TV etkileşimi için kullanılan lean-back yerini hızla yeni bir trende bırakıyor, tabletler ile birlikte gelen curl-up. Uygulamalar işte bu yeni trendi gözeterek bir kullanıcı deneyimi sınavına girmekte. Smart TV açık iken ikincil ekranlarda yapılan curl-up kullanımı özellikle ikincil ekrnalardaki Sosyal TV uygulamaların için başarı anahtarı. İşte size curl-up deneyimine bir örnek: Ipad lansmanı.
  5. Bilginin tozunu almak veya surfacing: En sevdiginiz dizi ekrandayken tabletinizde program ile ilgili tweet atıyorsunuz, Facebook’da yorum yapmaya devam ediyorsunuz veya şanslıysanız operatorunuzun size sağladığı bir uygulama ile veya bağımsız bir uygulama ile yalnız odanızda kalabalığa karışıyorsunuz. Bu tip uygulamalarda ise aslında kullanıcı olarak oldukca fazla dış etmenden uyarı almaya devam ediyorsunuz. Bu yüzden Sosyal TV uygulaması geliştirecekseniz, kullanıcıların bu uyaran bombardımanında sadece vereceğiniz bilgilerin tozunu alacağını (surfacing) unutmayınız.
Share.

About Author

Comments are closed.