Qualcomm, mobil cihaz piyasasında tek başına liderliğini sürdürmeye devam etsin, şimdi de genişleme alanı olarak STB işini seçti. 2 milyar dolarlık STB entegre pazarını paylaşmış olan ST Micro ve Broadcom’dan Qualcomm’un ne kadarlık bir pay kapacağını göreceğiz. Bildiğiniz üzere Intel de daha önce STB işine girmiş fakat hiçbir zaman güçlü bir oyuncu olamamıştı.

Qualcomm STB pazarında neler yapabilir?

  • Yakınsama, en büyük avantajı; Qualcomm’un ilk duyurulan STB platformu, firmanın en güçlü olduğu teknolojilerden olan LTE üstüne kurulu. Technicolor ile birlikte LTE front-endli bir STB tasarlamaya başlayan Qualcomm’un, STB pazarında güçlü yanlarını kullanarak üstünlük sağlamaya çalışacağı kesin. Mobile dünyası ile STB dünyası gün geçtikçe birbirine benzerken Qualcomm’un lider olduğu konularda STB dünyasına bir farklılık getirecektir.
  • High-End STB ürünleri bir fırsat olabilir; Qualcomm’un ilerleyebileceği bir diğer nokta ise, yine en güçlü bilgisini olduğu teknolojileri yeni mode olmaya başlayan ürünlerde utilize edebileceğidir. Home video gateway, IP client ürünlerinde Qualcomm avantaj sağlayabilir.
  • Güvenlik ve fragmante pazar dezavantaj; STB işinde en büyük payın olduğu kısım olan operatör işine girebilmek için, Qualcomm’un daha önce yapmadığı kadar güvenlik yatırımı yapması gerekecektir çünkü STB işinde güvenlik sertifikaları olmayan çipler pazarda yer bulamayacaktır.
  • STB işindeki teknolojik yarış; Qualcomm, zaten başka pazarlarda yarıştığı Marvell, Broadcom gibi firmalar ile STB işi için bir rekabete girmiş olacak. Bu rekabette mobil dünyasındaki teknoloik ilerlemesini kopyalamak ile bir yere kadar gelebilirken STB dünyasında en iyi olmak için UHD, HEVC, sinyal front-end’i gibi farklı farklı konularda da yatırımlarını yaparak farklılık yaratmaya çalışmalıdır. Bu yönde yapılmayan çalışmalar, her zaman STB teknolojisi geliştiren firmaların gerisinde kalmak ile sonuçlanacaktır.
Share.

About Author

Comments are closed.