Daha önce paylaşmış olduğumuz farklı yazılarda OTT servislerinde yayınlanan lineer Canlı TV içeriklerinde özellikle spor içeriklerinin tüketiminin önde gittiğini, VoD servislerinde ise kullanıcıların kaçırdıkları içerikleri diledikleri zaman, diledikleri yerde izleyebildikleri tekrar izle uygulamalarının en popüler kategori olduğundan bahsetmiştik.

İngiltere’de 2013 4.çeyrek için  yayımlanan bir inceleme tekrar izlenin öneminin daha da hızlı arttığını göstermektedir. Ülkenin önde gelen OTT oyuncusu Sky son çeyrekte kütüphanesindeki tekrar izle içerik sayısını 3.181’e taşıyarak geçen senenin aynı dönemine oranla %50 daha fazla içeriği müşterilerine sunabilir hale gelmiştir. Ayrıca Sky bu rakamla British Telecom’un Youview servisinin de önüne geçmiş bulunmaktadır.

Decipher-vod-audit-q4-2013-catch-up-graph

Raporda Virgin Media’nın on demand teklifinde tekrar izle içerikleri anlamında sayı olarak rakiplerinin gerisinde kaldığı gözükmekle birlikte firmanın kendi TiVo set top box’larına Netflix uygulamasını yeni eklediklerini ve bu sayede 12.000’den fazla içeriğe sahip olduklarını unutmamak gerekmektedir.

Ülkemizde tekrar izle servislerine olan talep de gün geçtikçe artmaktadır.  Neredeyse her ay tekrar izle servislerinin bir önceki aya oranla %10 civarında daha fazla talep gördüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Yakın vadede gözüken kısa bir zaman diliminde bambaşka bir TV izleme deneyimi oluşacağı ve bundan sonraki nesillerin bizlerin geçtiği bu süreçleri muhtemelen hatırlamayacakları yönünde.

 

Share.

About Author

Comments are closed.