TV dünyasında bir disruptive ürün olarak çıkan ve DVR’ı ilk defa STB ürünlerine getiren Tivo’nun kurucuları yeni bir ürün çıkarmak için çalışıyorlar. TV companion device olarak tasarlanan  ürün video discovery üzerine yoğunlaşacak. FCC başvurularına göre ise cihazın markası QPlay olacak.

Netflix, Hulu gibi OTT servislerinin yanısıra video arama özelliği ile fark yaratmak isteyen Tivo kurucuları, STB tasarımını ise aynı kişilerin kurduğu InVisioneer firması tarafından yapıyorlar. HDMI ile TV’ye bağlanacak olan cihazın uzaktan kumandası olmayacak ve tablet ile kontrol edilebilecek. Ürüne entegre WiFi var (surprise!).

Özet olarak PVR ile STB piyasasını değiştiren Tivo’nun kurucuları bu defa biraz Chromecast, biraz Airplay, biraz Hulu karışımı bir cihazla tekrar piyasaya çıkıyor ve eski günlerdeki gibi iddialı olduklarını söylüyorlar. Birçok köşenin kapıldığı bir pazarda daha fazla ne yapılabilir ki? (Aynı soruyu Mp3 player-iPod, Symbian-ioS  Android, geçişlerinde kaç defa sorduğumuzu hatırlayan var mı?)

Qplay, bir fark yaratacaksa added-value olarak curation’a, discovery’ye, recommendation’a dayalı bir sistem kuracak gibi gözüküyor. Tahminimiz, Qplay, ismi “queue”yi çağrıştırdığından internet üstünden kullanıcının bulduğu, Qplay’in önerdiği videoları toplayarak bir liste halinde büyük ekran TV’de izlemeyi sunup, bunu tabiki sosyal medya ile birleştirerek kendine bir yol arıyor olacaktır. Piyasadaki herhangi bir OTT kutusundan ayrışmak için ise Hulu, Netflix, Amazon gibi premium servisleri sunarken, bu servisleri unified bir hale getirerek canlı yayın kanal akışı şeklinde bir liste ile kullanıcıya sunup, kolay kullanılabilir bir cihaz olarak çıkabilir.

Gördüğünüz gibi artık daha az donanım, daha çok katma değer; daha az işlemci, daha çok UX konusmaya devam ediyoruz. 2014 yılında ise 4 keywordümüz olacak: “discover, collect, share and watch “

Share.

About Author

Comments are closed.