Bundan önce yayınladığımız üç farklı HBBTV yazısı ile HBBTV’nin tarihçesinden ve teknik özelliklerinden bahsettik. Bu yazımızda ise Türkiye’ye DVB-T2 spekleri ile gelmesi planlanan HBBTV’nin farklı kullanım şekilleri ve Türkiye’deki olası kullanım senaryolarından bahsedeceğiz.

Almanya’da başlayan, sonrasında Avrupa’ya yayılan ve şu anda bir çok dünya ülkesinin yayıncılık gereksinimleri arasına giren HBBTV, RTÜK’ün yayınladığı DVB-T2 Türkiye karasal sayısal yayına geçiş dökümanları içerisinde de bulunmaktadır. Türkiye’de her ne kadar karasal ile kullanılacak bir sistem gibi düşünülsede aslında HBBTV’nin Avrupadaki çoğunluk örneği uydu yayınları üzerinedir. Türkiye’de çok ciddi bir uydu kullanım profili var ve kullanıcıların çoğunluğu connected olmayan STB kullanıyor. Bu durumda da HBBTV gibi bir özelliğin yayılması zaman alacak gibi görünüyor. Fakat uydu destekli olarak satılan A brand connected TV’lerin çoğunda bu destek arka planda var, Türkiye’de marketi olmadığı için reklam malzemesi olarak kullanılmıyor. Operatörler için ise HBBTV kullanımı çok daha kolay. Digiturk, Dsmart gibi hem operatör hem de ISP bağlantısı olan firmalar bu desteği ön plana çıkartabilir.

HBBTV ile neler verilebilir sorusuna ise aşağıdaki cevapları sıralayabiliriz;

  • Bir çok kanalı internet üzerinden vererek uydu, karasal veya kablo frekans bant genişliğinden avantaj sağlanabilir. Örneğin farklı zevklere hitap edecek yayınlar bir portal içerisinden müşteriye sunularak internet üzerinden seyretmesi sağlanabilir. Alman kanalı ProSiebenSat.1 10000 clip ve 60 farklı tipte yayını buraya taşımış durumda.
  • Belirli bir organizasyondaki farklı yayınlar aynı anda internet üstünden kullanıcıya ulaştırılabilir. Örneğin Olimpiyatları veren bir kanal, ana frekans üstünden futbol maçı verirken, aynı saatte yayınlanan diğer müsabakaları da(basketbol, koşu, sırıkla atlama vs) internet üzerinden yayınlayabilir ve kullanıcı isterse frekanstan gelen yayın yerine TV’sinde internetten gelen yayını izleyebilir.
  • Önceden yayınlanmış olan programlara internet üzerinden erişim şansı verilebilir.
  • Kanal üzerinden paralı VOD servisi verilebilir.
  • İçeriklere reklam yerleştirerek gelir sağlanabilir. Bu reklamların kullanıcı tarafından hızlı geçişi engellenebilir.
  • Bir çok interaktif veya standard uygulama yapılabilir, yarışma, oyun, hava durumu, teletext, haber vs.
  • HBBTV v2 ile multiscreen uygulamalar yapılabilir.

Özellikle video playback kısmının yayılımını arttırması açısından katalizör görevi görecek olan önemli bir teknolojik gelişme gündemde, HEVC. Bu standardın şu anda HBBTV v2 gereksinimlerinde olması konuşuluyor. Bu durumda internetten yayınlanacak olan içeriklerin kapladığı yer yarıya düşecek. Yanlızca DVB-T2 için konuşacak olursak, Türkiye gereksinimlerinde bu desteğin zorunlu hale getirilmesi hem frekans bandının ileride kullanımı adına hem de internet üzerinden içerik paylaşımının kolaylaşması adına ciddi fayda sağlayacaktır.

Türkiye’de karasal, uydu ve kablo üzerinden sayısal yayıncılık yapan tüm operatörler HBBTV sistemine geçiş yapabilir. Şu anda bir çok operatörün internet sitesi üstünden catch-up içerikleri sunduğunu düşünürsek bu sisteme geçmek çok maliyetli bir konu değil. Uygulama olarak da OIPF tabanlı HTML5 veya CE-HTML’i baz alarak yazılmış uygulamalar HBBTV destekleyen cihazlar üzerinde rahatlıkla çalıştırılabilir. MHEG veya MHP’ye göre ana avantajı, HTML üzerinde programlama yapan çok fazla kişinin olması ve bir çok açık kaynak kod bulunması.

Uzun süreli içerik seyretme hala daha TV üzerinde ve bu hegamonya bir süre daha devam edecek görünüyor. Bu durumda internet üzerinden seyredilmesi planlanan içeriklerin de ana gösterim alanının TV olması beklentisi yanlış değil. Son dönemde çok sık kullanılmaya başlanan multiscreen cihazların, ana içeriğe veya içerik bilgilerine ulaşmak için kullanılacak iyi bir kısa yol aracı olarak kalması muhtemel.

Share.

About Author

Comments are closed.