Bugün sizlerle Turkcell TV+ ile ilgili yaptığımız analizi ve yorumlarımızı paylaşacağız. Bu çalışma genel olarak Turkcell’in hangi teknik altyapıları nasıl kullandığını, servisi kullanırken karşılaşılan sorunları ve genel değerlendirmemizi kapsayacak.

Turkcell TV+ Altyapısı

Streaming Altyapısı

Turkcell bu servisinde altyapı olarak Adobe ve Apple teknolojilerine güvenmiş durumda. Servisin iki farklı serverdan multiscreen özelliğini sağladığını söyleyebiliriz:

1-      iPhone, iPad için HTTP üzerinden HLS*

2-      PC için Adobe Flash üzerinden RTMP** streaming ile HLS

*HLS: HTTP Live Streaming: Apple’ın desteklediği Adaptive Streaming Teknolojisi

**RTMP: Real Time Messaging Protocol, Adobe tarafından kullanılan streaming teknolojisi

HLS teknolojisi ile kesintisiz yayın izleme imkanını kullanıcılarına sunan Turkcell, HLS Adaptive Streaming ile aynı yayını 4 farklı çözünürlükte sunmakta ve client yazılımlar o anki internet altyapısı ve CPU yüklerine göre uygun olanını seçmekte. Turkcell’in kullandığı profillere bakacak olursak:

1-      3G yavaş bağlantılar için 3G Low profili

2-      3G orta hızda bağlantılar için 3G profili

3-      3G hızlı bağlantılar için 3G High profili

4-      Çok hızlı bağlantılar için HD profili

Kullanılan Codecler

Turkcell servisinde vermiş olduğu videolar MPEG4 Audio (AAC) ve MPEG4 video (H264) kullanmayı tercih etmiş ki dünyada OTT servis sağlayıcılarının hemen hemen tamamının tercih ettiği kombinasyonu burada da görmekteyiz (H265 gelene kadar )

Sistemde HLS kullanıldığını düşündüğümüzde, zorunlu olarak MPEG TS formatında yayınladıklarını tahmin edebiliriz.

Turkcell TV+ Kullanıcı Deneyimi (User Experience)

Lansmanı yapıldığı günden bu yana kullanmakta olduğumuz Turkcell TV+’ın kullanıcı arayüzü ile ilgili bulgularımızı sıralayacak olursak:

Kullanım Kolaylığı

Genel olarak kullanıcı arayüzü akıllıca tasarlanmış, çok rahat bir şekilde kullanılıyor diyebiliriz. Aynı zamanda öğrenme süresi de oldukça kısa. Tam ekran ve küçük ekranda menuler oldukça başarılı.

Sosyal TV bağlamında sosyal ağlara bağlantı da arayüze entegre olmuş durumda.

Ayrıca servisin session handover mantığı ile videonun PC’de kaldığı yerden mobil cihazda veya tablette izlenmeye devam edilebilmesi, ürünün en güzel özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Karşılaşılan Sorunlar

Genel olarak 4:3 / 16:9 ekran formatı değiştirme kısmı karışık olmuş diyebiliriz. Teknik standardlara göre 4:3 / 16:9 geçişleri doğru çalışsa da encoderlardan gelen farklı kanalların, olduğu gibi aktarılması bir sorun yaratmakta. Örneğin ATV ile AHaber kanallarında bile (aynı yayın grubuna ait kanallar olmasına rağmen) 4:3 ve 16:9 izleme seçeneklerinde yayın yapısı yüzünden farklılık göstermekte.

Pop-up olarak açılan Adobe Flash uygulaması, pencere boyut değişikliklerinde sorunlar yaratabiliyor:

Programın her zaman olmasa da bazen açılamadığı durumlar ile karşılaştık. Bu oran %20’ler seviyesinde diyebiliriz. Açılamadığı ve yükleme ekranında kaldığı durumlarda ilk aklımıza gelen düşük bağlantı hızı konusunu hız testi ile 8Mbit hız gördüğümüzde elemiş olduk. Sorunu daha derinlemesine incelemeye başladığımızda uygulamanın EPG datasını indirmeye çalışırken takıldığını gözlemledik.

Aklımıza gelen olası sebepler:

1)      Uygulama başlatıldığı anda bir EPG güncellemesi geldiği için deadlock oluşturması

2)      EPG datasının çok büyük olması nedeniyle sorun çıkması

3)      EPG datasını içeren XML dosyası güncellenirken uygulamanın bir istekte bulunması nedeniyle XML hazır hale gelmeden bozuk bir XML çekilmesi ve uygulamanın bu durumu yönetememesi.

Turkcell TV++

Son olarak yapılan teknik çalışma sonucunda, Turkcell TV+’ın tüm kanallarını HLS destekleyecek şekilde değiştirdiğimiz “ev yapımı” VLC player ile izleyebilmek de bizi oldukça şaşırttı:

Buradan da HLS ile stream edilen canlı kanalların şifresiz olduğu sonucuna varabiliriz. Hemen aklınıza gelen soruyu cevaplamak adına, LigTV yayınlarında bu durum büyük ihtimalle şifreli olacaktır diye düşünüyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak, kullanıcı deneyimi açısından çok başarılı bulduğumuz servisin ufak tefek de olsa eksikleri yakın zamanda düzeltilecektir diye düşünüyoruz ve Turkcell’e Turkcell TV++ diyoruz.

Share.

About Author

3 yorum

  1. İlginç bir şekilde Flash tarafında yayını 3 saat kadar geriye alabilirken, mobil tarafında yalnızca 1 saat geriye alınabiliyor. Aynı yayını Flash’tan oldukça takılarak ve kötü bir kaliteyle izliyor olmama rağmen iPhone’umda gayet başarılı ve hiç takılmayan bir görüntü elde edebiliyorum. İşin esas vurucu yanı ise 2 cihazın da aynı bağlantıyı kullanıyor oluşu ve bağlantımın bir diğer Turkcell kuruluşu olan SuperOnline 20 Mbps oluşu.

  2. Merhaba, teknik olarak ucretsiz izlenebilecegini bu sekilde gosterdik ama TurkcellTV+ için paketlerden birini almanız gerekiyor, 
    Turkcell abonesiyseniz bedava kampyalarından bir süreliğine yararlanabilirsiniz.