Türkiye’nin iddialı OTT servislerinden olan Turkcell TV, daha önce Türkiye’de yapılmamış bir işe imza attı. Goller Cepte adı ile sunulan ikincil ekran deneyimi fikstür, canlı skorlar vs gibi pek çok özelliği barındırırken bizim dikkatimizi çeken noktası video ile ilgili kısım oldu.

Dakika Yorum adı verilen hizmet, canlı yayın maçları esnasında, yine canlı maç yorumları ile izleyici tecrübesini geliştirmeyi hedefliyor. Yurtdışındaki örnekleri ile karşılaştırıldığında yeni bir uygulama yerine Turkcell TV içinde bir paket olarak sunulması, Turkell TV üyelerinden daha fazka kar elde etmeyi hedeflediğini gösteriyor. Ek paket, bu servisin “premium” bir servis olarak konumlandırıldığının da mesajını veriyor.

gollercepte1

Second screen uygulamalarının farklı farklı konumlandırılmasını daha önceki yazılarımızda inceledik. Bu paket, gözlemlerimize göre ilginç bir noktada farklılaşıyor. Maç esnasında canlı yayın ile yorumlanması, pek çok futbolseveri “maç bitsin de şu yorumları izliyeyim” düşüncesinden kurtardığı için içerik ve kalite açısından başarılı. Second screen’de en çok üzerinde durulan konulardan biri, ikinci ekrandaki uygulamanın Tv akışı ile senkronize olması. Bu özellik için farklı farklı çözümlere başvurulurken aslında Turkcell, canlı yorum ile ilginç bir şekilde senkronizasyonu da sağlamış oluyor. Peki bu uygulamanın daha sonraki adımları ne olmalı?

  • Enriched-Content#1: Maç esnasında içerik ile ilgili daha önceki kısa videoların kullanıcıya kolay bir şekilde sunulması güzel olacaktır. Örneğin Drogba’nın golünden sonra önceki haftalardaki gollerinin kolaylıkla tablette ulaşılır olması düşünülebilir.
  • Enriched-Content#2: Maç arkası görüntüler (back-stage) bu uygulamaya içerik zenginleştirmede büyük katkı sağlayacaktır.
  • Fan Interaction: İkincil ekran kullanan izleyiciler genelde sosyal medyayı da TV izlerken de kullanan kişiler olduğundan, maç ile ilgili yorumların yapılıp ikincil ekranda maç izlerken paylaşılabilmesi de önemli bir farklılık yaratabilir.
  • Catching the Social Wave: Sosyal medyada artık bireysel topluluklar olarak hareket edip, toplulukların zevkleri, kararları, duygu ve düşünceleri önem kazanıyor. Tek tek kullanıcılardan toplanarak elde edilen bilginin genelde nasıl bir yere vardığının sunulması, bu ikincil ekran uygulaması için çok yerinde olacaktır. Örneğin bir atağın ne kadar beğenildiği, ya da futbolcuların perfromanslarının uygulama içinden “thumbs up/down” mantığıyla oylanabilmesi uygulamaya olan loyalty’yi arttıracaktır. Bu özellik ile ilgili maçı kim kazanır tahmini, maçın adamı oylamaları gibi başka örnekler de verilebilir.
    • Bu noktada yazının tamamını domine etmeden bir parantez açmak gerekiyor.  Sosyal medyada insan davranışları shift ediyor. Bu shifti yakalayan uygulamalar global ölçekte de başarıyı yakalayacaktır. Kullanıcı davranışlarını incelediğimizde artık kişiler sadece arkadaşlarıyla değil, “herkesle” paylaşıyor, sadece arkadaşlarıyla değil herkesle etkileşime giriyor, ve sonuç olarak bu etkileşim bizlere bir sosyal topluluğun eğilimlerini, zevklerini göstermeye başlıyor. Yani sosyal medya social->interest->taste shiftini yaşıyor.
  • Turkcell’in direkt rakibi olan Tivibu’daki yakın geçmişe ait görüntülerin tekrarı özelliği mevcut. “Near-live” olarak adlandırılan bu özellik sayesinde özellikle spor karşılaşmalarında birkaç dakika öncesinin tekrarının izlenebilmesi Turkcell TV’nin bu paketine sahip kullanıcıları kendilerini farklı hissettirecektir.

Birisi multi-angle mı dedi?

Daha büyük ölçekte planlanması gereken ve +Futbol paketini en üst sıralara taşıyacak başka bir nokta ise, multi-cam desteği olabilir. Tabiki bu özellik yatırım, proje yönetimi, editoryal gibi maliyetleri de beraberinde getirse de +Futbol Paketi’ni farklılık konusunda çok üst sıralara taşıyacak bir özellik olacaktır.

Sonuç olarak Turkcell, Türkiye’de yapılmamış birşeyi yaparak ilk defa ikincil ekranda bu seviyede kaliteli içerik ile Türkiye’yi tanıştırdı. Üstelik birçok uygulamada olmayan bir kavramı da hayata geçirdi: “ikincil ekran için canlı yayın prodüksyion”. Turkcell’in ikincil ekranı ne kadar ciddiye aldığı, sırf ikincil ekran için canlı yayın maliyetine katlanmasından da görülebilir. Bu kararlı adımdan sonra ileride Turkcell’den yeni kullanıcı deneyimleri ile yeni adımların da gelmesini bekleyebiliriz.

Servis ile ilgili kısa notlar:

Canlı maç yayının mobil cihazlar üzerinden verilmiyor. Maç özetleri +Futbol Paketi ile mobil cihazlardan, tabletlerden izlenebiliyor.

Gollercepte web üzerinden benim gibi Linux bir bilgisayarla denerseniz tüm videoları 3gp formatında indirebiliyorsunuz.

TE

Share.

About Author

Comments are closed.