Turkcell TV+ ve Tivibu Web/Cep karşılaştırmasının ilk bölümünde fiyat & içerik penceresinden bakmıştık. Bu bölümde ise iki servisi erişebilirlik konusunda kıyas edeceğiz.

Kimler kullanabilir :  Tivibu’yu sadece TTNET aboneleri kullanabilir. TV+ ise Superonline ve Turkcell aboneleri(sadece faturalı hat sahipleri) tarafından kullanılabilir.

Bu bağlantıya göre TTNet’in 2012 1Ç itibariyle 7 milyon abonesi var. Bu kaynağa göre Turkcell’in faturalı abone sayısı 2011 4Ç itibariyle 11.7 milyon. Superonline ise BTK raporuna göre yaklaşık 300 bin aboneye sahip. Bu noktada dikkat çekici iki nokta var.

  • TV+ dan sadece faturalı Turkcell aboneleri faydalanabiliyor. Muhtemelen faturalı abone oranını arttırmak için alınmış bir karar.
  • TTNet aboneleri haneler. Turkcell aboneleri ise bireyler. Hedef kitle sayısını hesaplarken ve segmentasyon yaparken dikkat etmek gereken bir fark.

Kota kullanımı : Tivibu Web/Cep servisini kullanan abonelerin izledikleri içerik kotalarını etkileyecektir. Turkcell TV+ uygulaması kullanınca data ücreti alınmaz. Web’den izlendiğinde ise Superonline Fiber internet abonelerinin kotasından düşmez ama servis sağlayıcıdan bağımsız tüm ADSL kullanıcılarının kotasından düşer. Kotanın kaç saatlik izleme ile ne kadar etkilendiğini teknoloji kıyaslaması yaptığımız bölümde masaya yatıracağız. Superonline doğal olarak servisi, sadece kendi sahip olduğu fiber altyapısı üzerinden ücretsiz verebiliyor ve ADSL müşterilerine limitsiz pakete geçmelerini öneriyor. (Digiturk Play servisinin önerisi de aynı) OTT TV servislerin dolaylı yoldan da olsa incumbent telcolara fayda sağladığının somut bir örneği.

Yurtdışından erişim: Maalesef iki servise de Türkiye dışından erişilemiyor. Bunun arkasında yatan sebep, VOD servisleri için içerik hakları iken TV kanalları için büyük oranda teknik konular.

Platform:  Adobe Flash altyapısı kullanan TV+, Windows, Mac ve Linux platformlarında internet tarayıcı üzerinden erişilebilmektedir. Microsoft Silverlight teknolojisini kullanan Tivibu ise sadece Windows ve Mac platformları ile uyumludur. Ek olarak TV+’da henüz olmayan masaüstü uygulaması ile windows platformunda Tivibu izleyebilirsiniz. Mobil platformlarda(smartphone ve tablet) ise iki servisinde hem iOS hem de Android uygulamaları bulunmaktadır.

Son olarak TV+’a rekabet avantajı sağlayacak olan Lig TV paketinin sadece Turkcell 3G paketi üzerinden izlenebildiğini ve bunun 3G abone kazanımı için büyük bir itici güç olacağını da tekrar hatırlatalım.

Bu başlıkların dışında kıyas edilmesi gerektiğini düşündüğünüz konular varsa yorum olarak girebilirsiniz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.