Turkcell TV+ ve Tivibu karşılaştırmamızın ilk bölümünde Fiyat & İçerik , ikinci bölümde ise Erişebilirlik konularına yer vermiştik. Bu bölümde, iki servisi teknoloji açısından değerlendireceğiz. Takip eden iki bölümde ise karşılaştırma kriterlerimiz “Kullanııcı Deneyimi” ve “Servis Kalitesi” olacak.

Tivibu Web lansmanı Şubat 2010’da yapılmıştı. Turkcell TV+ ise Nisan 2012’de tanıtıldı. Doğal olarak TV+ en iyi ve en yeni teknolojiyle çıkış yapma şansına sahip olmuş oldu. Önceki yazımda da ifade ettiğim gibi Tivibu Microsoft  Silverlight teknolojisini kullanırken, TV+ ise Adobe Flash altyapısını kullanmaktadır. Hem Flash hem de Silverlight Adaptive Bitrate(ABR) streaming tabanlı sistemlerdir. Konuya yabancı olanlar için kısaca ABR Streaming’in ne olduğundan bahsedelim:

ABR streaming, multimedia(video vb.) içeriklerin IP üzerinden aktarımı sırasında kullanılan bir teknik. Bu teknik ile istemcinin bant genişliği ve işlemci hızına göre gerçek zamanlı olarak videonun kalitesi sunucu tarafında ayarlanıyor. Bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi için sunucu tarafında encoder’lerin tek bir multimedia içeriğini farklı bitrate’lerde encode etmiş olması gerekir. Bu teknolojinin faydaları, internet videolarının daha az bufferlamaya ihtiyaç duyması, daha kısa sürede oynamaya başlayabilmesi ve düşük bant genişliklerinde dahi iyi bir kullanım deneyimi olarak sıralanabilir. Bu alanda en yaygın üç çözüm var. Hepsi ABR Streaming tekniğinin farklı uygulamaları olmakla birlikte, Microsoft kendi metoduna smooth streaming, Adobe dynamic streaming Apple ise HTTP live streaming adını veriyor. Bu bağlantıda Silverlight’ın  bir simulasyonu var. Sağ üst köşedeki “Now Downloading Bitrate” değeri değiştikçe gerçek zamanlı olarak video kalitesinin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

İki servisi teknoloji terazisine çıkarttığımızda aslında büyük oranda Adobe Flash ve Microsoft Silverlight teknolojilerini karşılaştırıyor oluyoruz.  Çok fazla teknik detaylara girmeden bir kıyas yaparsak;

 • Silverlight’in Linux ve Solaris işletim sisteminde çalışmıyor olması bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.
 • youtube ve hulu Flash kullanırken, dünyanın en büyük OTT servislerinden Netflix Silverlight teknolojisini seçmiş.
 • 2 milyonu aşan abone sayısı ile Avrupa’nın önde gelen film üyelik servisi LOVEFILM  ise geçtiğimiz yıl Flash’tan Silverlight’a geçti. Bu değişikliğe sebep olarak da içerik sağlayıcılardan gelen Silverlight’ın Flash’tan daha güvenlikli olduğu yönündeki baskılarını gösterdi
 • Steve Jobs’ın Flash hakkındaki mektubunu hatırlıyoruz. Vefatının ardından onu haklı çıkartırcasına Adobe, Flash’ın mobil platformdaki geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı.
 • Flash’ın Silverlight’a göre piyasadaki bilgisayarların daha büyük bir bölümünde  halihazırda kurulu olduğu ve daha yaygın olduğu biliniyor.
 • Diğer taraftan,  önümüzdeki yıllarda HTML5 standardı olgunlaştıkça hem Flash hem de Silverlight için ciddi bir tehdit haline gelebilir.
Özetle, teknoloji olarak kıyas edildiğinde hem Flash’ın hem de Silverlight’ın artı ve eksi yönleri var. Ancak iki teknoloji de sektörde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Önümüzdeki birkaç yıl daha kullanılmaya devam edecek gibi gözüküyor.
Eğer teknoloji bakımından iki servis karşılaştırıldığında eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bölümüne yazınız.

 

Share.

About Author

3 yorum

 1. Turkcell Tv+, Superonline’ın SuperPlay’i aslında (Supeonline’ın WebTV’si), Superonline Turkcell-Supeonline olunca, Superplay’i GSM’e de taşıma fikri başarılı olmuş bence. Ancak daha da başarılı fikir TV+’ın GSM internet data kotasından düşmemesi. Bu çılgın bir fikir. Umarım fizibiliteyi iyi yapmışlardır. Fizibiliteyi yapmış gibiler, zira abonelik alımını durdurmuşlar:).

  Bir öneri, (şu anki TV+ konfigürasyonunda işlenmemiş)TV+ abonelerinden, internet hizmetini Turkcell-Superonline’dan alan internet kullanıcılarının, TV+ web kullanımları kotadan düşmemeli. Bu teknolojik olarak mümkün mü bilmiyorum. Açıkçası yapılabilse bunu Tivibu-Web yapardı değil mi?

  Selamlar

  TV+’ın rekabette diğer öne çıkan özelliği tabii ki 14,90’a LigTV.

 2. Merhaba Lütfi. Takip ettiğin ve yorumun için teşekkürler.

  Aslında TV+ mobil kullanımı 60 saate kadar kotadan düşmüyor. Sonrasında ayrıca ücretlendiriliyor. Ancak yine de 60 saatte tüketilen data miktarı, Turkcell VINN data paketleri ile karşılaştırıldığında büyük fark var.
  Önerine gelince evet teknolojik olarak mümkün ve zaten TV+ modeli fiber kullanıcılar için aynen o şekilde. Tivibu Web’de neden yapılmadığı ise ayrı bir yazı konusu 🙂
  http://www.turkcelltvplus.com Nedir? bölümünden aynen kopyalıyorum:
  “Bilgisayarınızdan Turkcell TV+ servisini kullanırken ise Turkcell Superonline Fiber İnternet kullanıcılarının kotasından sayılmaz, yani internet kullanımı için ücret yansıtılmaz.”

 3. Evet ben de gördüm yazıyı gönderdikten sonra.
  O zaman Tv+ için eksik ne kaldı dersen STB derim. Turkcell, Tv+ STB ile takımı tamamlar.